Znáte šmirkas? Já od malička. Byla to jedna z mála pomazánek, které jsme doma dělali. Ale chutnala mi. V poslední době, vlastně od té doby, jak jsem objevila poctivou ovčí brynzu z farmy, se u nás doma těší velké oblibě. No a nebyla bych to já, kdybych ji alespoň mírně nevylepšila.
Základ této pomazánky tvoří brynza. Nejlepší je pravá ovčí. Jenže výrobci zase jednou vynalezli způsob, jak ušetřit. Na výrobu používají směs ovčího i kravského sýra. Zřejmě dražší ovčí nastavují levnějším kravským. Oficiálně by to mělo být v poměru 51% ovčího a 49% kravského. No ale zkuste to zjistit! Z obalu se to většinou nedozvíte. Pokud tedy chcete brynzu jen ovčí, nezbývá, jen se poohlédnout po nějakém blízkém salaši. Nebo dřevěné budce, jejichž mimochodem v poslední době přibývá i ve městech. A právě v těchto budkách dostanete tradiční výrobky z ovčího či kozího mléka.
hotová pomazánka
Podle původního receptu do pomazánky patří máslo, cibule, nakrájená na jemno, mletá červená paprika a někdo přidává i kmín. Mletý nebo i celý.
Když jsem pomazánku dělala naposledy, napadlo mi, že klasické máslo je sice fajn, ale přece jen je to živočišný tuk se všemi klady i zápory. Abychom se tedy nenacpávali nasycenými mastnými kyselinami a neměli tím pádem problém s cholesterolem, nahradila jsem tuk živočišný tukem rostlinným. A ne jakýmkoli. Na zjemnění brynzy jsem použila za studena lisovaný olivový olej.
Poměr surovin byl asi 200 gramů brynzy, tenký plátek másla, cca 50 gramů , pro chuť i konzistenci. Změklé máslo jsem utřela s brynzou, přidala jsem cca 2 polévkové lžíce olivového oleje. Vyšlehaný krém jsem dochutila mletou červenou paprikou a cibulkou na jemno nakrájenou.
hotová snídaně
Vzniklá pomazánka byla jemná a na chuti určitě neztratila. Právě naopak. Získala navíc nenasycené mastné kyseliny v té nejpřirozenější podobě. Ve formě oleje lisovaného za studena. Mohli jsme si tak pomazánku vychutnat s dobrým pocitem, že jsme udělali cosi nejen pro své chuťové pohárky, ale i pro své zdraví.
Komentáře