Trávu sekáme už od dubna

Tráva je pro mnohé zahrádkáře problém, který je třeba odstraňovat. My jsme se nevěděli dočkat toho, kdy tráva vyroste natolik, aby mělo význam ji sekat. Po minulém suchém podzimu nám totiž na záhonech chyběl mulčovací materiál a jeho nedostatek se na jaře začal výrazně projevovat. Oč dříve jsme loni museli přestat s kosením, o to dříve jsme toto jaro mohli začít. Už v polovině dubna jsem měl sekačky zkontrolované a nastartované a i první tráva se dostala na záhony.

Seno se relativně rychle rozkládá a tím se ze záhonů ztrácí. Některá místa byla na jaře už tak odkrytá, že hrozilo nejen vysušování půdy, ale i růst plevele. Co je v letošním suchém a teplém jaru další problém. Proč ztrácet vláhu z půdy, když ji stačí přikrýt? Jen aby bylo čím.

Když v polovině dubna tráva vyrostla natolik, že už mělo význam ji zkosit a shrabat, přišel ke slovu náš střední motorový vyžínač Fieldmann 3020-B a kolem záhonů květin a zeleniny jsem trávu zkosil. Nebylo třeba ji daleko nosit na mulčování.

Travnatý dvůr a místo, kde zvykneme pod slunečníkem grilovat nebo odpočívat, tento rok budeme udržovat novou elektrickou sekačkou se sběrným košem. Je skvělá na jaře nebo pro sečení nízké trávy, tak do 15 cm. A trávu netřeba hrabat a přenášet, přímo ji z koše vysypu na záhon, který chci zamulčovat. A nemusím hlídat stav benzínu v kanystru, stačí natáhnout elektrickou prodlužovačku, na pohyb s ní po zahradě jsem si už zvykl. Jediná nevýhoda je, že stébla trávy po sekání tímto způsobem jsou krátké a proto se nastýlka ​​rychleji rozkládá (na hnojivo). Na druhé straně seču častěji, takže ji mohu opět doplnit.

Postupně přišel čas i na trávu mezi ovocnými stromy, pod nimiž pěstujeme mimo jiného i jahody, které jsou také zamulčované, a později přibude plodová zelenina. Takže jsme jejich místa chtěli mít také pokryté novým mulčem. Ke konci dubna už tráva trochu vyrostla, takže jsem použil silnější stroj Zipper ZiMOS 125. Trávu mezi stromy neseču kompletně, ale vytvářím ostrůvky, kde nechávám trávu vyrůst a luční květiny rozkvést a mezi stromy tak vznikají chodníky. Snadno se dostaneme ke stromům i jahodám pod nimi a na květech se pasou čmeláci a divoké včely, naše opylovače.

Začátkem května přišel řada i na louku nad ovocným sadem. Tráva mezitím vyrostla tak, že se v ní nedalo pořádně chodit, takže jsem začal úzkým pásem zdola až nahoru a po třech dnech, kdy bylo seno spotřebované na zamulčováni vrbového plotu, přidal ještě pár metrů šířky. Tráva odsud skončila ve vinici, která není kypřená, ale zatravněná a pod drátěnkou rostou i jahody. Celkově to výrazně šetří námahu i spotřebu vody v zahradě.

Celé letošní jaro je jakési rychlé. I sekání jsme začali o měsíc dříve, než loni.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..