Pneumatiky přezouvejte podle počasí, ne kalendáře

Před rokem koncem dubna zuřila sněhová vánice, letos nám vládnou srpnové teploty. Takové výkyvy mohou nadělat vrásky na tváři nejen zahrádkářům, ale i motoristům. Naposledy jsem takovou lekci, že přezouvat gumy je potřeba podle počasí, dostal minulý týden.

Na podzim jsem jako každý poctivý motorista přezul auto na zimní pneumatiky a koupil k nim také nové plechové disky. Na jaře jsem plánoval koupit nové hliníkové disky, protože ty staré už jsou fakt staré a také poškozené, protože na nich byly celoroční pneumatiky, používané stále. Auto jezdilo jen po okrese a jen občas, ale jeho určení se změnilo. Bude to jediné auto v rodině a nevyhne se ani delším trasám. Samozřejmě s disky jsem plánoval koupit i nové letní pneumatiky. Jen jsem to vše odkládal pro špatný stav našich silnic. Jsou samá díra a vyklepání plecháče je jednodušší, než oprava hliníkového disku po vlítnutí do jámy v asfaltu. Počasí je už sice letní, ale mé krátké cesty časně ráno a večer za soumraku snadno zvládám i na zimních.

Správné pneumatiky do každého počasí

No a v této situaci jsem potřeboval nutně odcestovat na víkend na druhý konec Čech. Zkontroloval jsem provozní náplně, natankoval a vyrazil. Nicméně celou cestu jsem musel mít na paměti, že v letních vedrech nemám letní pneumatiky. Že nemohu jet po dálnici plnou povolenou rychlostí, abych pneumatiky nezničil, že parkovat před motorestem musím v chládku a že po okreskách si musím odpustit řezání zatáček, protože to nedrží, jak bývá zvykem.

Cestu jsem bezpečně zvládl, ale hned po návratu jsem se rozhodl. Koupím letní pneumatiky a nebudu více riskovat. Přestože je v kalendáři duben, na cestách je léto a tedy je třeba používat letní pneumatiky. Je to bezpečnější a také pohodlnější. V teplém počasí mají letní pneumatiky samozřejmě vyšší životnost, lepší trakci v zatáčkách i kratší brzdnou dráhu. A cesty už postupně opravují.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..