Skolila vás v posledních dnech viróza? Bolí vás hlava, máte zvýšenou teplotu a jediné, co vás zajímá, je teplá postel? Tělo prý tehdy říká: „Je čas odpočinout si.“ Pokud však nechcete celé dny strávit vyleháváním v posteli, zkuste si navařit špaldovou polévku. Pokud tak učiníte, budete překvapeni, jak rychle se vaše tělo zotaví.
Recept na tuto dobrotu jsem objevila před lety v knize „Život podle Luny“. Jejím základem je mletá špalda. Tedy špaldová mouka nebo špaldový šrot. K tomu trochu cibule, sůl, máslo a bylinky. Já jsem ji však ještě vylepšila o strouhanou mrkev a čerstvý česnek. Takto je opravdu úžasná.
Zázračná obilnina
Zařadit špaldu do svého jídelníčku bychom měli co nejčastěji. Tato skvělá obilnina totiž obsahuje všechny důležité živiny, které naše tělo potřebuje. A navíc, v ideálním poměru. Přitom vůbec nezáleží na tom, zda použijete vločky, šrot nebo jemně mletou mouku. Její posilující a léčivý účinek se projeví již při konzumaci jeden až dva krát za měsíc.
Špaldová polévka jako lék
Léčivou špaldovou polévku připravíte úplně jednoduše. Tady je recept.
V hlubším hrnci na troše másla opražte 2 menší nebo 1 větší cibuli . Když trochu zesklovatí, přidejte 1 velkou mrkev nastrouhanou nahrubo a pokračujte v smažení. Když už cibule dostane světle hnědou barvu, přisypte do hrnce cca 5 polévkových lžic hrubé špaldové mouky . Chvíli míchejte a pak postupně za stálého míchání metličkou na sníh přidejte 1 až 2 litry vody . Podle chuti osolte, opepřete mletým pepřem a libečkem . Nechte vařit minimálně 20 minut. Po odstavení do polévky přidejte 2 stroužky lisovaného nebo strouhaného česneku a trochu pažitky. Může být i petrželka.
Hotovou polévku podávejte co nejžhavější a pak hurá do postele. Vypotit se, samozřejmě.
Podle již zmíněné knihy vás tato polévka postaví na nohy, ať by vás skolilo cokoli. Mohu potvrdit. Funguje to.
Komentáře