Bujón – nepostradatelný pomocník v kuchyni. Opravdu?

zelenina

Polévky jsou oblíbené ve většině domácností. Ale ne vždy se každému daří mít doma zásobu čerstvé zeleniny vždy, když si usmyslí, že jde vařit. Dnes to ale není přece žádný problém. Zajdu na trh či do obchodu, zeleninu očistím a můžu vařit. Nepotřebuji k tomu žádný bujón. Ale výrobci bujónů jsou zřejmě jiného názoru. A tak se nás snaží přesvědčit stále novými reklamami. Opravdu. Viděli jste tu nejnovější?

Začala slibně. Chlapík, jakože kuchař, na trhu bere do rukou čerstvou zeleninu, zkouší její čerstvost, tvrdost i vůni. Cibule se mu sice líbí, ale ptá se prodavače, odkud pochází. Ten ho ujistí, že je skvělá a dokonce ji on sám vypěstoval na své zahradě. Stejně pak kuchař vybírá maso. Potrpí si na čerstvost a nejlepší kvalitu. Video vypadalo zajímavě a tak jsem netrpělivě čekala, co se z něj nakonec vyklube. V koutku duše jsem doufala, že to bude jakási podpora poctivých regionálních surovin. No fíky makové! Celé toto krásné video skončilo záběrem na hrnec s rýží, do kterého tento znalec-kuchař vhodil kus želatinové hmoty s konstatováním, že pokud i vy použijete tento úžasný vynález, zvaný bujón, vaše jídlo bude mít chuť skoro jako to jeho. Ale prý jen skoro.

trh Možná to byl Ital, a možná se mi jen takový zdál. Ale pořádně mě vytočil. Jaký moudrý! Prý pokud použiji bujón. A proč bych měla!

Možná u nás na trhu nejsou takové haldy mrkve, cibule a rajčat jako třeba v Itálii, ale to ještě neznamená, že u nás většinu roku do polévky není co dát. Nebo se mýlím?

A to nemusíte chodit ani do supermarketu, kde jsou rajčata i v zimě, ale odněkud z Tramtárie. Stačí zajít do malých obchůdků. Tam najdete vše potřebné. Od mrkve přes petržel, celer či cibuli. A pokud budete mít štěstí, tak všechna tato zelenina bude možná ještě i z vašeho blízkého okolí. Co víc vám do chutné polévky je potřeba? Určitě ne bujón.

Nevím jak vám, ale mně to nedává smysl. Na co je komu do hrnce bujón, když tam předtím vložil poctivou zeleninu a kvalitní maso? Nebo si výrobci bujónových kostek myslí, že jsme už takoví „mantaví“, že nedokážeme bez bujónu navařit ani jen obyčejný vývar?

No, zřejmě když se takové umělotinou prodávají, asi to někdo i kupuje. Nebo?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..