Vzácná sedmikráska v mém trávníku

Sníte o krásném a udržovaném zeleném trávníku? Nebo ho už snad máte a staráte se o něj? Jistě mi dáte za pravdu, že péče o takový trávník není vůbec snadná. No přes veškerou vaší snahu se často stane, že se v trávníku objeví chybička krásy. Tu a tam nějaká pampeliška, svlačec nebo taková sedmikráska. Ti vytrvalejší každý plevel poctivě ručně odstraňují. A ti netrpěliví ho bez milosti postříkají herbicidem. Přitom něžné sedmikrásky považovat za plevel je podle mě skoro hřích.

Výrok „Vždycky toužíme po tom, co nemáme“ je určitě pravdivý a týká se i mě. Dlouhé roky jsem při cestě pěšky do mé zahrady vídala v zahrádkách rozkvetlé sedmikrásky. Jejich něžné bílé kvítky s růžovým nádechem se nádherně vyjímaly na zelené ploše trávníku. V duchu jsem majitelům tu krásu skoro záviděla.

Sedmikráska jako dárek

Když jsem se jednou o tom zmínila před kolegyněmi v práci, jedna mi nabídla celý trs sedmikrásek ze své zahrady. S radostí jsem je přijala a hned vysadila na pěkné místo do skalky. No netěšila jsem se z nich dlouho. Bylo suché léto a tak sedmikrásky hned po odkvětu uschly. Nejprve jsem doufala, že se na jaře objeví znovu, no čekala jsem marně. Už se neobjevily. Až jednou.

Po několika letech se v mé zahradě sedmikráska objevila znovu. Úplně sama od sebe. Na chodníku. Všimla jsem si ji dokonce až poté, co jsem ji při sečení rotační sekačkou přejela kolem. Když jsem zjistila, co jsem udělala, bylo mi jí nesmírně líto. Tolik let po ní toužím a teď si ji zničím? Hned jsem se jí omluvila a rychle ji zalila vodou s trochou hnojiva. Po tomto malém rituálu milá sedmikráska ožila. Od té doby již rozvinula několik dalších kytiček a já ji hlídám jako oko v hlavě.

sedmikráska v mém trávníku

Udržovaný trávník i se sedmikráskami

Pokud si chcete ušetřit námahu s údržbou trávníku, nechte si v něm i vy vyrůst sedmikrásky. Nemusíte ho až tak často sekat, ale trávník bude vypadat přesto dobře. A věděli jste, že sedmikráska je kromě ozdoby trávníku i léčivou bylinou?

Sedmikráska jako zdroj vápníku

čaj

 

Pokud i vy patříte k těm, kteří vytrvale odstraňují sedmikrásky ze svého trávníku, mám pro vás dobrý tip. Nechte sedmikrásky žít a ony se vám za to odvděčí. Obsahují totiž snadno vstřebatelný vápník. A ten se na posílení kostry hodí pro každého bez rozdílu věku.

 

Účinný čaj získáte smícháním sedmikrásky a řepíku v poměru 2:1. Jednu polévkovou lžíci této směsi pak přidejte do ½ litru vody. Nechte vařit 7 minut. Po 15-minutovém louhování můžete čaj pít jeden až dva krát denně.

 

Tak co? Ještě stále máte chuť likvidovat sedmikrásky ve vašem trávníku jako nežádoucí plevel?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..