Jak se zbavit vlků na jabloni

Moderní odrůdy ovocných stromků, pěstované ve formě nízkých stromků, vyžadují poměrně intenzivní péči a častý řez. Za to se odmění rychlým nástupem rodivosti a vysokou úrodou. Existuje poměrné hodně rad a tipů, jak se o stromky starat, včetně názorných videí. Navzdory tomu se občas stane, že nezkušený zahradník řez stromku nezvládne a to se projeví takzvanými vlky.

 

I my se často setkáváme s dotazem, jak se těchto vlků zbavit. Jsou to větve, které rostou na stromech kolmo nahoru, poměrně hustě, ale není na nich žádná úroda. Abychom korunu ovocného stromu prosvětlili, je potřeba je odstraňovat. Ovšem praxe zahrádkářů naznačuje, že prosté stříhání vlků nepomáhá. Objevují se zas a znova.

Než se rozhodnete vlků na jabloních úplně zbavit, měli byste vědět, že je to vynikající štěpný materiál. Když plánujete očkovat stromy svou oblíbenou odrůdou, vlky odstřižené ve vhodným období budou dobrým zdrojem materiálu.

Jak předejít vlkům na stromech

Abyste nemuseli řešit, jak vlky odstraňovat, je dobré předcházet jejich vzniku. Jak tedy vlky na jabloních ale i jiných dřevinách vznikají? Je to reakce na prudký řez stromů. Vždy, když zahradník silně sestříhá korunu stromu, strom se „brání“ vyhnáním velkého počtu olistěných větví, vlků.

Samotné vlky nepředstavují žádný problém, pokud pomineme fakt, že na těchto větvích ovoce neroste. Plodí jen větve šikmo nebo vodorovné orientované. Jak jsem již psal, vlky mohou být zdrojem materiálu pro roubování stromů. Nebo také surovinou na dřevní štěpku.

Pokud nechcete, aby na vašich stromech se najednou objevilo velké množství vlků, nedělejte radikální řez. Rozdělte si ho na více období. Řežte postupně.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..