Zahradní inspirace z rakouského Tullnu

Tull-zahrady

Chystáte se založit či zvelebit vaši zahradu a nevíte jak začít? Na pomoc si můžete zavolat zahradního architekta či prolistovat některý z časopisů o zahradách. No pokud si svou zahradu nechcete jen představovat, ale předem zažít její budoucí atmosféru, vydejte se do Rakouska. V městečku Tulln najdete několik desítek již hotových zahrad v nejrůznějších stylech, ze kterých si určitě vyberete.

O městě Tulln jsem věděla už dávno. A to díky mému oblíbenému časopisu Zahrádkář. Před časem totiž probíhala čtenářská soutěž a hlavní cenou byl výlet na výstavu růží právě do Tullnu. Přestože jsem tehdy soutěž nevyhrála, o výlet jsem nepřišla. Jen jsem si na něj musela nějaký čas počkat.

Výlet jako zpestření dovolené

Tulln-oddech Předloni jsme se s přítelem vybrali na dovolenou na Moravu. První dny jsme si prohlédli blízké okolí, no a pak jsme si naplánovali malý výlet autem do Rakouska. Cílem bylo městečko Tulln, vzdálené od místa našeho pobytu asi sto kilometrů.

Počasí nám vyšlo. Bylo nádherně slunečno a tak jsme si komplex úžasných zahrad v lůně přírody mohli v klidu vychutnat. I když jsem viděla v časopisech tullnské zahrady již vícekrát, pohled na živo mě uchvátil. Je to prostě nádhera.

Tulln-vyhlídková věž Jednotlivé zahrady, z nichž každá má svého konkrétního tvůrce, mají své názvy. Najdete zde třeba zahradu anglickou, selskou či terapeutickou. Městskou i venkovskou. Všechny jsou však pojaty jako užitkové. Pro nás jako návštěvníky to znamená, že si je můžeme doslova užívat. Posedět si v křesle při umělém jezírku nebo se pohupovat na některé z houpaček. Přestože každá ze zahrad má svůj styl, spojují je úhledné chodníčky z jemného písku a kamínků.

A pokud jste se již nabažili pohledu zdola, můžete si ještě vyjít několik schodů na vyhlídkovou věž. Celý komplex zahrad tak budete mít jako na dlani. No uvidíte ještě mnohem víc. Například zajímavý most přes Dunaj či svěží zeleň okolního lesa.

Po tullnských zahradách se můžete pohybovat bez jakýchkoliv omezení zcela sami. U jednotlivých rostlinek najdete jejich latinské názvy i se stručným popisem. Samozřejmě v němčině. No pokud byste měli zájem, k dispozici je i průvodce. Nikde však nenajdete cedulky typu „Nedotýkat se“ či „Nesedat si“. Možná i proto jsme se tam cítili tak příjemně.

Pokud tedy přemýšlíte, kam na výlet či za inspirací, Tulln vás nikdy nezklame. Zda na jaře či v létě, vždy tam najdete cosi krásné a zajímavé. Fotografie najdete na blogu o bydlení.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..