Nezapomínejte na větrání ani v zimě

Energie nejsou zdarma. Abychom doma měli hezky teplo, musíme si to nejprve zaplatit. Ať už v paneláku nebo rodinném domě, udržování tepelné pohody není zdarma. To některé lidi svádí k šetření až tak moc, že ​​málo větrají, aby nepouštěli teplo z bytu ven oknem. Nepřiměřená úspora může vést až ke zdravotním problémům.

Když je náš domov vytopen, teplý je nejen vzduch, ale také předměty a stěny. Vzduch v uzavřené místnosti obsahuje méně kyslíku a více vydýchaného CO2 z našich těl a také zvýšenou vlhkost. Jednak z dýchání a jednak z vaření a podobně.

Vlhkost se v domácnosti sráží na chladných předmětech. Těmi jsou okna nebo rohy místností, tedy místa, kde je nejen nižší teplota ale i minimální pohyb vzduchu. Kapky rosy jsou pěkně viditelné zejména na sklech. Tam kde je vlhko, tam se dobře daří i houbám a plísním. Malé, ale neviditelné, pouze jako tmavé fleky, mohou způsobit nevysvětlitelné dýchací problémy, pokašlávání nebo teploty.

Bolesti hlavy nebo chřipce podobné stavy způsobuje i nadměrné množství CO2 ve vydýchaném vzduchu v místnostech. Přitom řešení je tak jednoduché. Vyvětrat.

Při rychlém větrání naplno otevřeným oknem se v bytě vymění vzduch, teplý a vydýchaný vyletí ven oknem, do místností vejde chladný čerstvý. Ale teplota nábytku, stěn a ostatních věcí v bytě za ten krátký čas nestihne klesnout a po zavření oken se čerstvý vzduch rychle zahřeje na pokojovou teplotu. Takovým rychlým větráním téměř žádné teplo neztrácíte, zato si udržujete zdravé prostředí.

Vyvětrat byste měli několikrát denně. Čím více lidí a čím více se v bytě vaří, tím častěji. Bez obav, že by vás to stálo velké peníze. Správné větrání šetří peníze za vytápění i vaše zdraví.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..