I vy máte občas pocit, že vás snad přejel parní válec? Bolí vás celý člověk, hlavu vám jde roztrhnout, celým tělem lomcuje zimnice a jste takoví slabí, že už nemůžete stát na nohou? Jediné, co vás tehdy zajímá, je teplá postel. Všechny tyto pocity jsou neklamným znamením, že vás skolila chřipka. Jak však postupovat, aby vás její příznaky opustili co nejdříve a nezanechali žádné následky?
Pokud si myslíte, že chřipku máte i tehdy, když vám teče z nosu, bolí vás hrdlo či kašlete, nemusí to být vždy tak. Za chřipku jsou totiž obecně považovány i běžné virózy či onemocnění horních cest dýchacích. Pravá chřipka je však nezaměnitelná.
Co je to chřipka
Chřipka je závažné a velmi nakažlivé virové onemocnění. Přenáší se kapičkovou nákazou. Inkubační doba je od několika hodin do tří dnů. Infekci způsobují viry typu A, B a C, rodu Influenza. Nejtěžší příznaky vyvolává nákaza virem A. Virus B způsobuje příznaky mírnější a nejméně závažné příznaky vyvolává virus C.
Přestože základní typy chřipkových virů jsou jen tři, všechny mají neuvěřitelnou schopnost měnit svou strukturu, čili mutovat. Proto pokud i onemocníte na začátku sezóny na jeden typ, překonáním této infekce získáte odolnost pouze vůči němu. O nějaký čas se možná neubráníte jeho zmutovaný podobě. Proto se i epidemie pravidelně opakují. Většinou 2x ročně. V zimě na severní polokouli a v létě na jižní polokouli.
Příznaky chřipky
Dělíme je na celkové a lokální.
Mezi celkové patří únava, bolest hlavy, přecitlivělost na světlo, ztuhnutí šíje, bolest svalů, kloubů, vysoká horečka, zimnice, celková slabost .
Lokální příznaky postihují horní dýchací cesty. Projevy jsou suchý dráždivý kašel, ucpaný a později tekoucí nos . Mohou být přítomny i bolesti v krku a ztížené polykání.
Pro pravou chřipku jsou charakteristické především intenzivně celkové příznaky. Jen po zhruba 2-3 dnech nastupují příznaky postižení dýchacích cest. Zpočátku suchý kašel se mění na vlhký produktivní s množstvím hlenů.
Teplota, únava, bolest hlavy a svalů vymizí do 3-4 dnů.
Rýma a kašel asi za týden.
Přetrvávat může slabost a únava. Někdy i měsíc po prodělání onemocnění.
Komplikace chřipky
Nejčastěji se vyskytují různé přidružené bakteriální infekce. Zápal plic, zánět středního ucha, zánět dutin.
Opatření při prvních příznacích chřipky
Zásadní opatření při chřipce se netýkají léků jako takových. Nejdůležitější je klid na lůžku a dostatek tekutin i když není přítomna žízeň.
Prvních 24 hodin, pokud to vydržíte, nejezte. Většinou ani jídlo nechutná. Tělo samo ví, co potřebuje. Pokud jste hladoví, začněte čerstvým ovocem, zeleninovou šťávou. Případně tvarohem, vařenou rýží či ovesnými vločkami. Tekutiny doplňujte bylinkovými čaji. Ideální je čaj z čerstvého zázvoru, květu bezu a lípy . Mají antiseptické účinky a lípa podporuje pocení. Důležité je pít je teplé, aby se udržovala zvýšená teplota těla.
Možná se vám to zdá divné. Vždyť každému jako první napadne, vzít si už při prvních příznacích léky proti teplotě. A to je velká chyba. Pokud na vás něco „leze“ a začínáte mít zimnici, měli byste být vlastně rádi. Je to totiž signál, že vaše tělo se mobilizuje, aby vyrobilo horečku, která může virus doslova spálit. V tomto okamžiku by měl jít nemocný rovnou do postele a nebránit tělu v úsilí o vlastní uzdravení.
Varovným signálem, kdy je třeba vzít léky proti teplotě je horečka nad 39 ° C , která přetrvává déle než 6 hodin. Pokud jí trpí dítě mladší než půl roku , je potřeba volat lékaře.
Lékaře musíme kontaktovat i v případě, že se nemocnému špatně dýchá , má bolesti v hrudníku , špatně se mu mluví , zvrací, případně vykašlává žlutý až nazelenalý hlen.
Léky proti teplotě při chřipce
Pokud se chcete opravdu rychle z chřipky uzdravit, neužívejte léky proti teplotě . Alespoň ne první dva dny. Tělo si s ní poradí. Teplota mu dokonce velmi pomůže. Pokud však neodoláte a vezmete si nějaký lék, zabráníte svému tělu v jeho úsilí o uzdravení. Otupí imunitní systém a přispějete k tomu, že se virus bude moci nerušeně rozmnožovat.
Totéž platí i u dětí. Podle knihy amerického dětského lékaře Roberta Mendelsohn „Jak pečovat o zdraví dítěte navzdory vašemu lékaři“ „nachlazení, chřipka ani jiná infekce nezpůsobí dítěti teplotu, která by dosáhla 41 ° C a pod touto hranicí nezpůsobí horečka žádnou trvalou škodu“.
Chcete přesto chcete dítěti podat lék proti teplotě, důsledně vybírejte, pokud vaše dítě nemá 12 let. Hrozí totiž závažné onemocnění postihující mozek a játra, takzvaný Reye syndrom.
Co ještě pomáhá při chřipce
Mezi účinné přírodní léky proti chřipce patří
- čerstvý zázvor
- česnek (vhodné jsou i česnekové kapsle z lékárny bez charakteristického zápachu)
- cibule
- rakytník (ve formě kapslí nebo čaje)
- zinek (pastilky)
- Echinaceová tinktura (10 kapek do džusu 3x denně)
- vitamín C 1000mg 3x denně
Duchovní příčiny chřipky
Vnitřní příčinou chřipky podle Miroslava Hrabicu, autora knihy „Co nám tělo říká“, je masová negativita, strach a důvěra ke statistikám. Pokud máme nejistotu v život jako takový, to je základ pro strach. Měli bychom si říkat pozitivní tvrzení. Například: „Já nepatřím mezi ty, kteří tomu uvěří. Jsem odolný vůči negativním řečem, ovlivňování a strachu. Jde to mimo mě.“
Prevence chřipky
Pokud čekáte, že vám poradím, abyste nechodili mezi lidi, často si myli ruce či abyste se dali snad očkovat, asi budete zklamáni. Já sama jsem se už několik let nedala očkovat proti chřipce, myju si ruce normálně a když mi napadne, jdu třeba do kina. A je mi jedno, jestli tam bude pět lidí nebo sto. Nedívám se na televizní (poplašné) zprávy a snažím se zdravě a kvalitně stravovat.
Vliv našeho myšlení a jednání
Nejlepší prevence je vzorné jednání, ne očkování.
A na závěr malý příběh
Chřipka je jako odborník lesního závodu, který projde celý les (potká každého člověka), ale jen některé stromy (některé lidi) označí barvou (virem). Tyto pak kolegové skácí (horečka do postele položí). Zdravý strom se nekácí. Buď tedy Člověkem a nemáš se čeho bát.
A horečka nám dává jasně najevo: „Člověče, chyboval si. Je třeba se zastavit, zklidnit, porozhlídnout se a v pohodě najít správný směr, jak dál. Pokud potřebné pochopíš, opustím tě, protože se stanu zbytečnou. Měj mě rád, jsem Tvou pomocí.“
Komentáře