Svítidla do domácnosti

Svítidla mají umožnit osvětlení jednotlivých místností. Moderní osvětlovací zdroje umožňují využít je i jako domácí doplňky a estetické předměty. Různé druhy svítidel nás nutí položit si otázku, kam se jaké svítidla hodí.

Kromě tvaru svítidla a intenzity osvětlení by nás měla zajímat i takzvaně barva světla. Do obýváku se hodí spíš žluté odstíny teploty 2700 K, do kuchyně nebo k čtecímu stolku zase bílé světlo 5500-6500 K, které je nejvíc podobné dennímu slunečnímu světlu. Teplotu světla najdete na obalu světelného zdroje.

Svítidla do kuchyně

Byt v paneláku byl vybaven zářivkovou trubicí, čím byl najednou osvětlen větší prostor pracovní desky. I dnes najdeme v některých domácnostech zářivky, ale daleko víc je nahrazují LED osvětlovací svítidla nebo LED pásy, které osvětlí stejně velkou plochu, ale s daleko nižší spotřebou elektrické energie a navíc jdou daleko lépe zakomponovat do kuchyňské linky.

lampa

Své vlastní světlo si zaslouží i jídelní stůl v kuchyni a zde stále vedou stropní svítidla. Někdo dává přednost zavěšeným svítidlům, někdo pevným. Vysoko umístěná stropní svítidla ale vyžadují silnější zdroje, protože se vzdáleností klesá intenzita osvětlení. Použití kompaktních zářivek nebo LED světel dovolí použití více světelných zdrojů bez nároku na zvýšenou cenu za elektřinu.

Osvětlení obytných místností

V obýváku stále zůstávají centrálním zdrojem světla lustry, které je dobré doplnit lokálními svítidly. Když rádi čtete, dobrý pocit z dobré knížky může zkazit špatné osvětlení. Malá stojací lampa vedle pohodlného křesla nejen, že vytvoří příjemné intimní osvětlení, ale umožní vám lépe vnímat text.

lampa

Vaši domácnost daleko lépe osvětlí svítidla s více žárovkami, u kterých můžete kombinovat počet současně rozsvícených žárovek podle aktuální potřeby a vykonávané činnosti. Více svítidel dovolí osvětlit celou místnost například při oslavě nebo si jen tak lenošit u malé pampy a poslouchat hudbu. Úsporné světelné zdroje dovolí svítit levně. V současnosti si můžete do své domácnosti opatřit svítidla od klasických po extravagantní dizajnové kousky a v různých barvách, aby se tak osvětlení stalo součástí vaší domácnosti.

Ať už zařizujete dům nebo byt, moderní svítidla vám pomáhají vytvářet domov.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..