Aby čínská růže bohatě rozkvetla

I vy máte doma čínskou růži, o kterou se léta staráte a dosud nevíte jak kvete? Poléváte ji, hnojíte a ona sice roste, má dlouhé větve, množství zelených listů, ale žádné květiny? Kromě dostatku přímého slunečního světla jí asi chybí i cosi jiného. Radikální řez.

Moje čínská růže nebo jinak ibišek čínský kvete nejvíce v létě. Na koncích mladých výhonků. Mívám ji na balkoně. Na jižní straně. Nechávám ji tam od května, když už nehrozí pozdní mrazíky, až do podzimu, kdy teplota klesne ke pěti stupňům. Pozor, čínská růže nemá ráda mráz. Pak ji odnesu do pokoje. Místo má v obýváku. U okna ze severní strany. A přestože je v zimě světla pomálu, v kvetení pokračuje celou zimu. Proto mi tak těžko padne, když nastane čas na řez.

 ibišky před sestřihem

Kdy je vhodný čas na řez

zbyly jen větvičky s květy
džungle po sestřihu

Pravidelný zimní řez neudělá dobře jen ovocným stromům či vinné révě. Věřte, že ani čínská růže nebude proti. Právě naopak. Pravidelným řezem na konci ledna jí uděláte dobře. Korunka se omladí, zahustí a na každém jednom novém výhonku můžete v létě očekávat množství nádherných květů.

Jak ibišek seříznout

Radikálně. Možná se vám to bude zdát drastické, ale já to takto dělám už roky. Pěstuji ibišky ve tvaru stromečku. A tak vždy kmínek nechávám ve výši zhruba jeden metr a všechny ostatní výhonky zkrátím na tři až pět centimetrů. Zprvu to vypadá, že rostlina to možná ani nepřežije. Ty pahýly vypadají všelijak. No doslova po pár dnech už vidět drobounké nové výhonky. Tyto do května narostou zhruba na dvacet centimetrů a když je vyložím na balkon, zanedlouho se na nich objeví první pupeny.
detail po řezu ibišku

Na začátku letnění venku však třeba dát pozor. Vyplatí se rostliny pristínit. Alespoň na pár dní, dokud si zvyknou na ostré slunce. Já na to využívám bílou netkanou textilii. Kdybych to neudělala, křehké mladé lístky by mohlo sluníčko rychle spálit. A nepěkné skvrny na listech nejen že nevypadají dobře, ale listy následně rychle opadávají. A holé stonky také nejsou cílem. Viďte.

Pokud tedy chcete, aby vaše čínská růže letos bohatě rozkvetou, sestříhejte ji už teď. V lednu je na to ideální čas.

3 komentáře “Aby čínská růže bohatě rozkvetla

 1. Google Chrome 32.0.1700.99 Google Chrome 32.0.1700.99 Android 4.2.2 Android 4.2.2
  Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.2.2; K00F Build/JDQ39) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/32.0.1700.99 Safari/537.36

  Dobrý den.Mohla bych vám zaslat foto naší růže?Aby jste nám mohla poradit jak ji zastrihnout aby konečně vykvetla? Děkuji.

  1. Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

   Jak radikálně řežeme naše růže, je na fotografiích. Má ale vaše růže dost světla? Potřebují ho hodně.

 2. Firefox 64.0 Firefox 64.0 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:64.0) Gecko/20100101 Firefox/64.0

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit,čínská růže má hnědé skvrny na listech má nasazeno na květ na vrcholu, celkem ma asi 40 cm výšku.Děkuji Valešová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..