Dá se věřit lékům na hubnutí?

Disciplína a pevná vůle, to jsou základní předpoklady, pokud chcete být úspěšní při dodržování diet. Málokdo ale tyto schopnosti má. Dlouhodobě svědomitě dodržovat dietu je problém. Mnohý člověk podlehne lahůdkám, na které narazí. Proto spousta lidí sahá po lécích na hubnutí. Myslí si, že jim pomohou rychle a bez potíží zhubnout. Jenže má užívání léků opravdu nějaký smysl?

Nadšení i naprostá nedůvěra

Existuje skupina, která lékům na hubnutí věří a zkouší stále nové a nové v domnění, že tak docílí optimální hmotnosti. Ve skutečnosti si ale neustálými experimenty spíše přitíží. Rozhodí si metabolismus a může si přivodit velké problémy. Pak už se jim třeba nemusí podařit zhubnout vůbec. Další skupina je k účinkům těchto léků velmi skeptická. Považuje je za vyhazování peněz a nechce s nimi mít nic společného. Třetí se staví neutrálně, třeba některý z preparátů zkusila, nepřinesl kýžený efekt, a tak ho nakonec odložila. Kde je tedy ta správná cesta?

Při nerovnováze hormonů je třeba lékařský dohled

Pravdou je, že léky na hubnutí nejsou zbytečností, svůj efekt mají. Jsou lidé, kterým jejich zdravotní stav neumožní hubnout přirozeným způsobem, mezi který počítáme především pohyb, úpravy jídelníčku a životního stylu. Problémem v tomto případě mohou být například hormony a jejich nerovnováha. Pak nezbývá než sáhnout po lécích. Takovéto případy by ale měly být vždy pod dohledem lékaře, který předepisování léků reguluje. Hubnoucí preparáty totiž mohou přinášet i různé negativní vedlejší účinky, proto je třeba jejich nasazení pečlivě zvážit a sledovat. Jinak mohou udělat víc škod, než užitku. V případě, že nepomohou ani léky, přichází na řadu operace. Metabolismus každého člověka je navíc trochu jiný, někdo rychle spaluje, jiný naopak velmi pomalu, a to hraje v hubnutí velkou roli.

Schválené preparáty nepůsobí žádné problémy

Pokud ale netrpíte žádnou endokrinní poruchou a prostě jenom chcete několik kilogramů zhubnout, po volně prodejných lécích na hubnutí a potravinových doplňcích samozřejmě sáhnout můžete. Jaké je stanovisko odborníků na tuto problematiku? Většinou říkají, že efekt je poměrně sporný, některé preparáty mohou přispět ke snížení hmotnosti, jiné ale jsou spíše jenom bombastickou reklamou, které se příliš nedá věřit. V zásadě ale říkají, že pokud jde o schválené potravinové doplňky, jež mají povolení k prodeji, neměly by způsobit žádné zdravotní problémy. Tedy nemůžete jimi nic moc zkazit, ale stejně tak od nich nemůžete čekat zázraky.

Omezení chuti k jídlu může mít efekt

Nezbytné je prostudovat si veškeré dostupné informace o daném léku. Ty pomohou v tom zorientovat se, posoudit, zda pro nás lék vůbec bude vhodný. Každý lék totiž funguje na trochu jiném principu, obsahuje jiné látky. A protože každý má jinak nastavený metabolismus, co bude výborně fungovat na jednoho, nemusí fungovat na druhého. U kterých léků můžeme odhadovat nějakou účinnost? Například léky na omezení chuti k jídlu mohou mít jakýsi efekt. Do této kategorie patří třeba takové, které vážou enzym lipázu a mohou až o 30 % zabránit vstřebávání tuku ve střevech. V takovém případě je ale nezbytné upravit jídelníček, aby nevznikaly průjmy. Jiné typy léků jsou založené na L-carnitinu. Ten reguluje přenos mastných kyselin do mitochondrií a tímto postupem se spaluje energie, kterou v lidském těle tvoří tuky, snižuje se také cholesterol. Také léky s kyselinou linolovou mohou lehce snížit podíl tuku.

Účinnost koktejlů je diskutabilní

V nabídce jsou ale i produkty, jejichž účinnost je mnohem spornější. Patří sem třeba různé koktejly. Pokud si přečtete jejich složení, najdete v nich obvykle odtučněné mléko, dále vlákninu, minerály či vitamíny, tedy látky, které by vám uškodit určitě neměly. Vláknina sice může způsobit pocit sytosti, zahnat hlad a tedy i chuť k další konzumaci, jinak je ale účinek diskutabilní. I když se podaří nějaký kilogram zhubnout, může později dojít k jojo efektu a podobné nápoje rozhodně nemohou nahrazovat plnohodnotnou pestrou stravu. Stejně sporný je třeba i jablečný ocet, léky s kyselinou hydroxycitronovou nebo synefrinem, jenž zvyšuje tělesné teplo a tím odbourává energii.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..