Víme, jak topit ekologicky a levněji

Vytápění domu není levná záležitost a výběrem špatného zdroje energie se můžete zbytečně připravit o desítky tisíc korun. Rozhodovat se můžete mezi třemi základními variantami, kterými jsou vytápění na elektřinu, plyn či kotlem na pevná paliva. Poměrně levnou možností je vytápění s pomocí dřeva. A v jaké podobě zvolit tento zdroj, aby bylo vytápění co možná nejlevnější a ekologické? To se dozvíte v článku.

Ekologické dřevěné pelety využijete i po spálení

Pro výrobu lisovaných dřevěných pelet se využívá v podstatě odpad, který vznikne při běžném zpracování dřeva. Tyto drobné odřezky, piliny a podobně se vezmou a za vysokého tlaku a zvýšené teploty se stlačí. Během tohoto procesu se z celulózy stává přírodní lepidlo, což umožňuje, aby pelety držely svůj tvar i po vychladnutí. Z principu výroby je jasné, že se nemusí přidávat žádná chemie ani další přídavné látky. Pro spalování se tedy využívá pouze samotné dřevo. Vzniklý popel se dá díky tomu například využít jako přírodní hnojivo na zahrádku.

Snadná manipulace a skladování

Představte si, že chcete topit uhlím, protože se vám líbí jeho vysoká výhřevnost. Jakmile vám uhlí přivezou, všechno bude špinavé nemluvě o místu, kde ho uložíte. I cena je vyšší v porovnání s dřevěnými peletami. Ty se navíc dají pohodlně a čistě uložit na skladovací místo, protože jsou balené do plastových pytlů. Nic nešpiní, nepráší a díky obalu jsou chráněné i před znehodnocením vlhkostí.

Výhodou je nízká cena

Kromě praktických výhod je bonusem i nízká cena za pelety. Konkrétní částka, kterou zaplatíte za dané množství, závisí i na variantě pelet. Záleží, z jakého dřeva jsou vyrobené. Některé mají vyšší výhřevnost a vzniká menší množství popela v porovnání s jinými variantami. Obecně však jde o cenově velmi úsporný druh paliva pro vytápění.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..