Kam se poděla hippokratova přísaha

České zdravotnictví bylo ještě před několika roky na špičkové úrovni, ale kam spěje v současnosti. Samozřejmě, pokud nás nezachvátí závažná choroba, nemůžeme situaci z této oblasti blíže komentovat. Pokud již onemocníme, poté na vlastní kůži poznáme, jak je to s českým zdravotnictvím dnes. Mohli bychom ho ohodnotit známkou dostatečně. Bohužel, a to je velice špatná bilance. 

Zdravotnictví jako výdělečná firma

Oblast zdravotnictví byla ještě nedávno naše výkladní skříň, ale tyto časy se bohužel změnily. Dnes je české zdravotnictví výdělečným podnikem. Otázkou je, zdali je pacient stále ještě na prvním místě. Podle reakcí mnohých občanů, tak nikoliv. Prvořadým zájmem jsou úhrady od zdravotních pojišťoven. Ačkoliv do zdravotnictví plynou miliardy, stále není dostatek peněz na poskytování odpovídající léčby. Kam ale plynou veškeré příjmy zdravotních pojišťoven. Nejjednodušším vysvětlením je management zdravotnických zařízení, především nemocnic.

Sponzorský dar pro gynekology

Zajisté, veškerou vinu nelze házet pouze na lékaře, chyba je v celém systému poskytování zdravotních služeb. Kde nejsou peníze, není ani odpovídající péče. Z toho vyplývá, že na to musí doplatit občan pacient. Tato situace je nejvíce zřetelná u předepisovaného léčiva. Většinu medikamentů musíme doplácet, nebo také plně uhradit. Co se týče poskytování péče, to znamená ambulantní či hospitalizace, není české zdravotnictví na tom lépe. Jedním zajímavým příkladem je gynekologická péče žen. V některých ambulancích musí ženy připlácet za nadstandard. My bychom řekli, že se jedná o pouhý sponzorský dar. Pokud se jedná o ordinaci na malém městečku, nemají ženy na výběr, pokud nechtějí jezdit za svým gynekologem do několika desítek kilometrů vzdáleného krajského města.

Ženy s myomy zbytečné podstupují operace

Pokud zůstaneme v ambulanci gynekologů, dalším problémem českého zdravotnictví jsou zbytečné operace. Jedná se o hysterektomii, čili odebrání celé dělohy. Účinná farmaceutická léčba existuje. Někteří lékaři operují s tím, že je málo účinná. Jiní míní, že je zbytečně nákladná. Jestliže se nad tím zamyslíme, nebylo by vhodné, aby byla prvním krokem farmaceutická léčba, a poté teprve operační zásah, pokud léky nezaberou. Farmaceutická léčba, v našem případě myomů, je méně nákladná než operace, které ženy musí podstupovat. Existuje i možnost zachování dělohy, a odebrání pouze myomu, ale pro lékařskou obec jsou tyto operace opět příliš nákladné a zbytečné. Lékaři starším ženám raději dělohu odeberou, jako méně nákladnou záležitost. Pokud se nad tím zamyslíme, jak může být hysterektomie méně nákladná než farmaceutická léčba, kdy jeden cyklus tříměsíční léčebné kůry stojí přibližně 12 000 Kč.

Související:  Jablko jako zdroj vitamínů: Kolik sníme ovoce za rok?

Ženy se vrací zpět k bábám kořenářkám

Odebrání dělohy je zásah do organizmu žen, které si to plně uvědomují, a zkoušejí přírodní léčbu. Na internetu je k dispozici spousty tipů, jak s děložními myomy skoncovat. Bohužel, neexistují klinické studie, abychom mohli jednoznačně říci, že síla přírody nám pomůže. Jednou z bylinek, která je doporučována, je kontryhel. Čtenářka paní Jaroslava odvar z této byliny pila půl roku. Kontrola na ultrazvuku potvrdila, že myom se nezvětšil. Je ale otázkou, zdali v této otázce nahraje svoji roli i psychika ženy, která může mít na zdraví ženy kladný vliv. Ovšem, vliv by mohla mít i nastupující menopauza.

Když vás nepřijmou k hospitalizaci do nemocnice

Paní Eva měla dlouhodobé potíže s páteří, které degradovaly do stupně, kdy přestala neovládat své nohy. Ošetřující neurolog ji poslal do fakultní nemocnice k urgentnímu příjmu. V nemocnici ji přijala velice mladičká lékařka, která bohužel nerozpoznala diagnózu, s kterou byla pacientka do nemocnice odeslána. Čtenářku paní Evu k hospitalizaci nepřijali z důvodu nedostatku volných lůžek. Můžeme se jenom ptát, zdali v nemocnici skutečně nebyla volná lůžka, nebo nebyla vůle starší pacientku přijmout. Paní Eva letos oslavila 55 narozeniny. Českým ženám okolo padesátky již není věnována taková zdravotní péče, jakou by si po právu zasloužily.

Doporučením pro naše zdravotnictví je, abychom zůstali do vysokého věku v dobré kondici, a nemuseli navštěvovat lékaře. Na posty, kde jde o naše zdraví a životy by se měli dosazovat především lékaři, kteří mají celoživotní zkušenosti, nikoliv ti, kteří právě ukončili medicínská studia. Platí to především pro urgentní příjem do nemocnice.

Podobné články:

Noční pocení u žen
Noční pocení je velká nepříjemnost. Pokud se člověk při spaní...
Číst dále
Kolmé sloupy pro ploty jsou důležité
Pěkná zahrada si zaslouží hezký plot a ten je tehdy...
Číst dále
Zdravé čtení
Po létě vyplněném prací na zahradě a po podzimu zasvěcenému...
Číst dále
Pomožte si k dokonalé kráse. Jak na to?
Chcete vypadat dokonale? Žádný problém. Stačí jenom vědět, jak na...
Číst dále
Kdy vám přijde vhod zakrývací plachta?
Máte za zahradě spoustu stavebního materiálu, pro který ještě v...
Číst dále
Kořenová čistírna
Nedávno u nás otevřeli veřejné koupaliště se třemi bazény. Avšak...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..