První letošní ovoce

zemolez

Květen se přehoupl do své druhé poloviny. V zahradě už leccos kvete. Ale na zralé ovoce se zdá být ještě příliš brzy. Najdou se však i některé výjimky. Jednou z nich je zimolez. Mrazu se nebojí. Kvete v březnu. A na první plody se můžete těšit už v květnu. Navíc je zcela nenáročný. No řekněte, nehodil by se i do vaší zahrady?

Máte rádi borůvky? Že ano? I my. Jenže pěstovat je není až tak jednoduché. Jsou totiž dost fajnový. Potřebují speciální péči. Kvalitní půdu, speciální hnojiva. A co je nejdůležitější, ta kvalitní půda musí být ještě i kyselá. A právě to je v mé zahradě největší problém.

Aby v těžké jílovité půdě borůvky byť jen přežili, natož přinesly úrodu, třeba zeminu kompletně vyměnit. Tedy minimálně na místě, kde budou vysázeny. A přestože je to fyzicky i finančně náročné, ani tento postup nezaručí, že se jim bude opravdu dařit.

 první letošní úroda
letošní úroda zimolezu

Nenáročná „borůvka“

Popravdě, vůbec se mi do této výměny nechtělo. No mít borůvky ve své zahradě jsem chtěla stůj co stůj. Tak jsem hledala jinou možnost. No a našla jsem zimolez kamčatský. Někde známý také jako kamčatská borůvka. První rostlinu jsem si koupila na zahrádkářské výstavě. No protože kvůli opylení je vhodné mít rostlinky dvě, další rok k ní přibyla ještě jedna. Rodit začaly už druhý rok.

Pěstování Zimolezu kamčatského

kamčatské borůvky
kamčatské borůvky

Zimolez kamčatský je keř, dorůstající do výšky zhruba jeden a půl metru. Jelikož pochází z Kamčatky, na drsnější podmínky je zvyklý. Daří se mu v jakékoliv půdě. I když kvete brzy na jaře, jarní mrazíky ho neohrozí. Jeho jemně žlutavě zelené nenápadné kvítky se objevují již v březnu. Po asi dvou týdnech lupínky kvítků opadají a na větvičkách po nich zůstanou podlouhlé zelené plůdky. Při dozrávání nemusí být ani moc teplo. Přesto můžete v polovině května sklízet první ovocnou nadílku.

Zdravé ovoce podobné borůvkám

Zralé plody jsou tmavomodré podlouhlé bobulky. Chuť mají sladko-kyselou. Velmi podobnou borůvkám kanadským. Kromě vitaminu C obsahují i množství antioxidantů. Proto jsou mimořádně vhodné pro lidi s oslabenou imunitou. A samozřejmě pro každého, kdo chce zpomalit stárnutí a udržet si dobré zdraví.

Pokud tedy máte chuť na borůvky z vlastní zahrady a nechce se vám v kuse poskakovat kolem pravých borůvek, pořiďte si zimolez kamčatský. Za pár drobných získáte keřík, který vám dá každý rok bohatou úrodu chutného a zdravého ovoce. A téměř bez námahy!

Zralé bobulky můžete konzumovat čerstvé, ale klidně si z nich můžete uvařit džem či výborný sirup. Všechno to, na co jste zvyklí i u jiného ovoce.

Vyzkoušejte. Neprohloupíte!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..