Obezita není pouze estetickým problémem

Obezita není pouze o vzhledu a kráse, kilogramy navíc lidem překáží zejména kvůli pohledu do zrcadla, při fotografování obézní lidé zadržuje dech a modlí se, aby fotografie příliš nezachytila jejich nadváhu, horší je to pak u momentek, kdy se často zhrozí sami sebe. Někomu však obezita ani z estetického důvodu nepřekáží, muži se domnívají, že váha tvoří mužnost, proto stodvacetikilový muž nemá pocit obezity, ale správného mužství, ženy se zase domnívají, že žena má být „krev a mlíko“ a kilogramy navíc jim připadají sexy, vždyť ženy s velkými hýžděmi jsou atraktivní, no ne?

V dnešní době se navíc obezita postupně stává takzvanou „přirozenou krásou“, možná jste už zaznamenali fitnessky, které jedou styl „all in“, kdy svému dopřávají vše, na co má chuť, sladké, slané, zdravé, nezdravé bez pocitu viny, protože věří, že tělo si řekne o to, co mu chybí a kalorie navíc zřejmě potřebuje. V dnešním článku se proto zaměříme na obezitu nejen z estetického hlediska, ale zároveň ze zdravotního pohledu a také sociálního, protože obezita omezuje i sociální život.

Zdravotní rizika obezity

Nejprve se podíváme na zdravotní rizika obezity. Jak už bylo řečeno v úvodu, obezita není pouze estetickým problémem, ale také zdravotním. S obezitou se pojí řada onemocnění, kterých je možné se správnou stravou a pohybem zabránit. Mezi nejznámější onemocnění spojené s obezitou je cukrovka II. typu, ischemická choroba srdeční, špatná funkce jater, onemocnění žlučníku, zhoršené trávení, hypertenze nebo spánková apnoe.

Obezita ovšem nemá za následek pouze vznik onemocnění uvedených výše (a ještě řadu dalších), ale i při běžných nemocech je na obtíž. Chřipku bude obézní člověk prožívat pravděpodobně hůře než člověk se sportovní postavou. Je to dané také složením stravy, kdy sportovec přijímá zdravou stravou dostatek vitamínů a minerálů, které mu pomáhají v boji proti nemocem. Dalším příkladem jsou zranění, kdy opět bude obezita přítěží – například taková zlomenina nohy bude pro člověka s nadváhou daleko větší problém než pro člověka s ideální váhou.

Sociální rizika nadváhy

Nejen zdravotní a estetický problémy jsou pojené s obezitou, ale rovněž sociální. Obezita Vás bude omezovat i v sociálním životě, dám Vám krátký příklad – například pojedete s přáteli do hor na víkend, kdy bude naplánovaná turistická trasa, kterou ale obézní člověk nezvládne, proto bude muset zůstat na hotelu či chatě a počkat na skupinu, pro kterou deset kilometrů v horách není žádný problém. Výběr oblečení bude také daleko náročnější aktivitou než u lidí s dobrou postavou, velikosti od S do XL jsou volně dostupné, XXL a větší jsou často pouze ve specializovaných obchodech. S nadváhou se pojí také větší míra pocení (zejména v letních, teplých dnech) a to může znamenat také značné sociální omezení.

Nyní už víte, že obezita není pouze estetickým problémem, ale také zdravotním a sociálním, proto se obezitě vyhněte nastavením zdravým jídelníček a zařazením dostatku pohybu.