O tom, že vápník potřebujeme pro pevné a zdravé kosti a zuby, snad ví dnes každý. Víme i to, že zdrojem vápníku může být mléko a mléčné výrobky. Přestože se dlouhodobě propagují jako jedny z nejlepších zdrojů právě mléčné výrobky, konkrétně sýry, není sýr jako sýr. Některé sýry vám ten vápník místo aby ho dodali, mohou i vzít.
Sýry jsou všeobecně oblíbenou pochoutkou. Vybrat si můžeme z různých druhů. Od přírodního, přes zrající, uzený, neuzený, s plísní či bez ní nebo i tavený. No a právě tavené sýry, ačkoliv jsou velmi oblíbené, mohou svým složením nadělat v našem těle pořádnou paseku.
Tajemství taveného sýra
Možná si myslíte, že se při výrobě taveného sýra používá jen obyčejné ohřátí. Omyl! Pokud by sýr jen roztál, vzniklo by oblíbené švýcarské fondue. Jenže kouzlo této dobroty spočívá v tom, že se konzumuje hned po roztavení a speciální nádoby na fondue udržují sýrovou masu neustále teplou. Co se však stane, když tato sýrová masa vychladne? V podstatě nic. Jednoduše zatuhne.
Jak tedy výrobci docílí to, že si prodávané tavené sýry i po vychladnutí zachovají stejnou konzistenci? Jak to, že se dají roztírat i po vyjmutí z chladničky? Kde je to tajemství? No přece v „úžasných“ přídatných látkách.
Z čeho se vyrábí tavený sýr
Základem pro výrobu taveného sýra je většinou přírodní sýr a máslo. Aby však byl měkký a jemný, zároveň ne příliš drahý, přidává se voda. A aby to množství vody z taveného sýra časem nevyteklo, přidají se takzvané tavicí soli. Všechno se to promísí, zahřeje a pak plní do forem nebo „střívek“. Díky tavícím solím si tavené sýry zachovávají dobrou roztíratelnost, chuť i trvanlivost.
Vliv tavících solí na dostupnost vápníku
Vápník je v mléce vázán na bílkovinu. Dobře se vstřebává hlavně z mléčných výrobků jako tvaroh či přírodní sýr. Když se při výrobě taveného sýra přidají tavící soli, tedy fosforečnany, vápník se naváže na jejich zbytky. Vytvoří se tak nerozpustné sloučeniny s vysokým obsahem fosforu. Fosfor jako takový zhoršuje vstřebávání vápníku ve střevě a zároveň podporuje odvápňování kostí. Takto s fosforem spojený vápník tělo neumí uložit na to správné místo, tedy do kostí a zubů. Buď ho bez užitku vyloučí nebo, co je ještě horší, ukládá ho do jiných tkání. Například do cév a kloubů. Vzniká zvápenatění cév či bolesti kloubů.
Tavené sýry ve výživě dětí
Pokud si uvědomíte, z čeho jsou tavené sýry složené a jak se v těle chovají, určitě vám dojde, že do dětské stravy rozhodně nepatří. Vždyť přece hlavně dětský organismus potřebuje nejvíce vápníku na tvorbu pevných kostí. Jenže vápník z taveného sýra je prakticky v těle nevyužitelný. Ba co víc, v kombinaci s fosforem kosti spíše odvápňuje.
A co dospělí? Myslíte si, že vám vápník nechybí? Omyl! Proces tvorby kostí probíhá celý život. A přestože věkem převládá spíše odbourávání jako tvorba nové kostní hmoty, vápník plní i jiné důležité funkce. Například přispívá ke správnému fungování svalů.
K čemu jsme tedy došli?
Pokud chcete, abyste měli vy a vaše děti v těle dostatek vápníku, vyhněte se taveným sýrům. Volte raději přírodní sýry typu lučina nebo cottage cheese. A pokud si myslíte, že tak malé množství taveného sýra, které se vejde na jeden chlebíček, vašemu dítěti neublíží, vězte, že podobné fosforečnany přijímáme i v sycených nápojích či masných výrobcích.
Možná jednotlivé potraviny samostatně problém nezpůsobí, ale jejich kombinace je doslova životu nebezpečná.
Komentáře