Určitě jste se ve školních hodinách chemie učili, že pH stanovuje poměr kyselin a zásad. Ideálním stavem je přitom neutrální pH, a to i v lidském těle. Bohužel ale na tuto skutečnost často zapomínáme. Přitom překyselení organismu vede ke zdravotním potížím, často chronického charakteru.
Zahlcujeme se koktejlem chemie
Cítíte se unavení? Trápí vás neustálé nadýmání a plynatost? Trpíte zácpou? Máte potíže s trávením? Páchne vaše stolice? Pálí vás žáha? Máte zapáchající pot? Bolí vás klouby? Objevují se vám kožní vyrážky? Nedaří se vám zhubnout? Pokud jste si na některou z uvedených otázek odpověděli kladně, možná, že váš organismus je překyselený. Naše tělo neustále dostává „nášup“ v podobě různých chemických látek. Barviva, konzervanty, přídavné látky, to vše denně konzumujeme v potravinách, aniž bychom si uvědomovali. I úplně obyčejný chléb obsahuje několik Éček. Upravované a průmyslově vyráběné potraviny se zkrátka bez těchto látek neobejdou a větší či menší míře je najdeme prakticky v každé snad s výjimkou čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud se chcete požití Éček co nejvíce vyvarovat, snažte si leccos připravovat sami doma nebo nakupovat od lokálních farmářů či vybírat bio výrobky.
Jíme málo ovoce a zeleniny
Měli bychom proto omezovat potraviny, které se významně podílejí na zvýšení kyselosti v našem těle. Které to jsou? Většinou jde o potraviny živočišného původu, tedy maso, ale také vejce nebo mléčné výrobky. Dále veškeré průmyslově zpracovávané potraviny podporují kyselost, patří sem i kvašená jídla a pečivo a koláče z kynutého těsta, káva, alkohol, čokoláda, sladké sycené limonády… Ptáte se, jak je možné, že třeba mléčné výrobky vytvářejí kyselé prostředí? Obsahují totiž bílkoviny, které se v našem těle rozkládají na kyseliny. Zdánlivě to teď vypadá, že si nemůžete dopřát k jídlu skoro nic, ale ve skutečnosti to tak není. Nejde o zákaz těchto potravin, je ale třeba je jíst s mírou a vyváženě sem zařazovat i potraviny působící zásadotvorně, mezi které patří hlavně zelenina a ovoce. Právě tohle ale často podceňujeme. Většina z nás jí málo zeleniny a ovoce, přitom právě ono nám významně pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu našeho těla.
Jak měřit pH?
Chcete-li si ověřit, jak na to s pH svého vnitřního prostředí vlastně jste, kupte si měřicí pH papírky, které seženete běžně v lékárnách. Hladinu pH potom měřte na první ranní moči. Pokud se pohybuje kolem sedmi, je vše v pořádku, pokud je příliš kyselá nebo naopak zásaditá, upravte si podle výsledků stravu. Zkoušejte si tento test po dobu několika dní, než dosáhnete uspokojivého výsledku. Ani potom ale nezapomínejte si čas od času prověřit, zda je vše v pořádku. Vaše tělo vám poděkuje za pravidelnou péči.
Detoxikujte organismus
Pokud svůj jídelníček přizpůsobíme tomu, že budeme konzumovat více zeleniny a ovoce, nejenom, že zneutralizujeme kyselé prostředí, ale budeme také samozřejmě lépe a rychleji hubnout. Čas od času je také vhodné zařadit do jídelníčku detoxikaci. Nemusí nutně jít o žádný dlouhodobý půst. Stačí jednodenní oddych pro váš organismus. Svému tělu během detoxikace dopřejete jenom snadno stravitelné potraviny a dostatek tekutin. Ideální je stanovit si jako oddechový den třeba pondělí po náročném víkendu, kdy jste více jedli.
Velmi dobrým prostředkem, jak dosáhnout acidobazické rovnováhy, je citron. Ačkoli sám má pH asi 2,6 a kyselou chuť, našemu tělu naopak pomáhá udržet zásaditější prostředí. Pokud si denně dopřejete kvalitní čistou neperlivou vodu s pár kapkami koncentrované citronové šťávy, uděláte velký krok směrem k odbourání překyselení. Pomůže vám v detoxikaci organismu.
Komentáře