Ochranu zdraví a bezpečnost práce si spojujeme se zaměstnáním. Panelákovému člověku doma nehrozí žádný úraz, pokud nespadne u televize z gauče. Ale i v domácí dílně a zahradě bychom na své zdraví neměli zapomínat. Jsou situace, kdy se ochranné pomůcky hodí také v domácím prostředí.
Pokud máte trochu větší zahradu, celkem jistě pravidelně sečete trávu a občas použijete motorovou pilu. Nevyhnutnými pomůckami kromě klíče na svíčku a kanystru s palivem jsou ochranné brýle nebo lépe štít, když nepracujeme právě na ideální zelené louce. Takový malý úlomek dřeva vystřelený vysokou rychlostí žací struny či trojzubu křovinořezu dokáže v obličeji dobře poštípat. Vibrace spalovacího motoru po hodině práce nezkušený člověk cítí v rukou a kvalitní pracovní rukavice výrazně pomáhají.
Ovšem kromě rukou a zad křovinořezy i motorové pily namáhají sluch. Při práci s nimi jsme blízko zdroji hluku a něco na ochranu sluchu bychom měli mít. Možná se to nezdá, hodinka s pilou nikomu neublíží, ale opakované používání už následky zanechat může. A pokud chceme, aby nám zahrada přinášela radost i užitek, kromě rukou a očí si musíme chránit i sluch.
Dalším často využívaným nářadím v zahradě jsou postřikovače. Lidé, kteří se snaží pěstovat organickou produkci, aby jejich rodina jedla zdravě, se někdy dostanou do situace, že když nechtějí přijít o celou úrodu brambor a ovoce, musí sáhnout v omezené míře k chemickému postřiku. Při něm musíme brát v úvahu teplotu vzduchu, srážky ale taky směr větru, abychom nepostříkali i jiné kultury anebo nezasáhli sousedův pozemek. Celoobličejová maska nás ochrání před vdechnutím postřiku a zasažením očí. I když v postřikovači máme výluh z kopřiv nebo jiný organický prostředek na ochranu před škůdci, malá polomaska zabrání zbytečnému nadýchání se aerosolu.
I na svém pozemku, bez dozoru kontrolora bezpečnosti práce, se vyplatí používat osvědčené ochranné pomůcky. Pracujeme přece na svém a pro sebe.
Komentáře