Léčba akné vyžaduje šetrnou kosmetiku i výživu pleti

Nervózně vymačkáváte pupínek, abyste další den objevili kousek od něj nový. Je to nikdy nekončící trápení. Vaše pokožka trpí, stejně tak vaše psychika. Tvoří se jizvičky na kůži, ale mnohdy i duši, protože můžete pozorovat okolí, kterému samozřejmě vaše opupínkovaná tvář neujde. Cítíte se hrozně, tím spíš, že pubertální věk máte už dávno za sebou. Co dělat, když vás trápí akné i v dospělosti?

Vsaďte na kvalitní čištění

Někdo si problémy s akné odbude v pubertě, jiný má tehdy pleť jak broskvičku a pupínky na něj zaútočí až později. Jak se jich zbavit? Především musíme upozornit, že léčba akné je běh na dlouhou trať. Nemůžete čekat, že se pupínků zbavíte rychle, někdy to trvá i roky. Navíc v každém věku je příčina trochu jiná. Těsně po dvacítce jde obvykle u mužů i žen ještě o dozvuky puberty. Takže tady hraje roli stabilní rovnováha hormonů. Ženám pomůže často antikoncepce a samozřejmě kvalitní čištění pleti. Na kvalitní čisticí kosmetiku by měli vsadit i třicátníci. V kosmetické taštičce by nikdy neměla chybět kvalitní pleťová voda a čisticí gel. Po čtyřicítce už je třeba sáhnout po výživné kosmetice, protože pleť stárne. Šetrně provedený chemický peeling pomáhá odstranit z povrchu mrtvé buňky, které také ucpávají kožní póry.

Zapomeňte na experimenty

Jak můžete své pleti postižené akné pomoci? Pátrejte po kosmetických přípravcích s retinolem pro čistění pleti. Abyste se pokud možno vyhnuli jizvičkám, k tomu vám pomohou přípravky se salicylem. Produkty s benzoylem se zase nejlépe hodí ve chvílích, kdy vás trápí nové pupínky, protože účinně ničí bakterie působící zánět. Zapomeňte na kosmetiku s obsahem alkoholu, dráždivé přípravky. Vybírejte si vždy kosmetické řady určené pro citlivou aknózní pleť, snažte se příliš s kosmetikou neexperimentovat. Jakmile si najdete nějaké vhodné přípravky, stabilně je používejte. I špatný výběr kosmetiky může mít vliv na výsev pupínků, zejména v případě nočních krémů. Mazové žlázy mohou podráždit a ucpat třeba mastné noční krémy. Ženy musí velice opatrně zacházet s líčidly, raději vynechat make-up. Chemie v líčidlech může akné výrazně zhoršit.

Dopřejte pokožce vitamíny

Své pokožce pomůžete i její správnou výživou. Dodávejte jí vitamíny A, B, C a E, z minerálů zinek, selen a měď. Nezapomínejte na pitný režim, pijte dostatek tekutin, především pramenité čisté vody, zelených a ovocných čajů, minerálek, ředěných ovocných šťáv bez konzervantů a barviv. Naproti tomu se moc nepotvrzuje zvýšený výskyt pupínků po některých potravinách, často se uvádí například maso nebo čokoláda. Doporučuje se ale ve stravě omezit cukry a tuky. Chcete-li odstranit jizvičky po akné, využívejte laser, který patří mezi šetrné metody.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..