Za trápení s akné mohou mužské hormony

Tvoří se vám na obličeji nepříjemné pupínky, kterých se za žádnou cenu nemůžete zbavit? Bojujete s akné, i když už věkem rozhodně nepatříte mezi puberťáky? Připadáte si kvůli tomu ve společnosti méněcenní? Rozhodně nejste sami. S tímhle problémem se překvapivě potýká spousta lidí. Čím je způsoben?

Problém prožívá až třetina lidí

Dermatologové dokonce uvádějí, že téměř třetina všech dospělých lidí se s protivnou nemocí zvanou akné někdy setkali. Nepříjemné je, že problém často přetrvává i roky a velmi obtížně se s ním bojuje. Většinou se v těchto případech jedná o vyšší hladinu mužských hormonů. I ženy mají v těle určité množství mužských hormonů androgenů. Kvůli tomu tělo také produkuje více mazu, což je příčinou častějšího ucpávání kožních pórů. To znamená, že se v kůži tvoří černé tečky, kterým se říká komedony. Stávají se časovanou bombou. Když se totiž přemnoží bakterie na pokožce, dojde okamžitě k zanícení místa s komedonem.

Tvář s akné

Nepříjemné vřídky na kůži

Důsledkem toho je, že se na kůži objeví vřídky, které jsou na pohmat velice citlivé a bolí, nebo také pupínky s bílou čepičkou. Spousta lidí si je vymačkává, a to je právě ten nejhorší způsob, jak s nimi nakládat. Na rukou, i těch sebelépe umytých, vždy zůstanou bakterie, a ty při vymačkávání záněty ještě více zhoršují. Proto na pokožku během dne nesahejte. Pořiďte si ale kvalitní čisticí kosmetiku a dvakrát denně, ráno a večer se s ní pečlivě myjte v místech s nejvyšším výskytem akné. V zásadě lze říci, že když budete věnovat své pleti dostatečnou péči, pozitivně se to projeví i sníženým výskytem pupínků. Jsou případy, kdy ovšem nepomůže zevní pomoc v podobě vhodné kosmetiky, pak nastává čas na hormonální terapii. Krátkodobě se někdy nasazují i antibiotika, ovšem na dlouhodobé užívání pochopitelně nejsou vhodná.

Když létají hormony během menstruace

Ženy to mají ještě o poznání těžší než muži. Výkyvy hormonálních hladin způsobuje menstruační cyklus, a tak je bohužel docela obvyklé, že se pupínky vyklubou právě těsně před menstruací. Často se jedná i o hrbolky na bradě, postranní partii tváří. Podobně se to může stát třeba i během těhotenství nebo dokonce v přechodu. I tehdy je hormonální hladina trochu jiná než jindy a právě to může působit potíže. Ženy jsou na výkyvy hormonálních hladin citlivé. Podobnou neplechu ale může bohužel napáchat i stres. I tehdy totiž dochází k větší tvorbě mazu, protože stres je zase otázkou hormonální rovnováhy v našem těle, ke které se vracíme jako v začarovaném kruhu. Proto se snažte stres omezovat, přispěje to i k menšímu výskytu akné. Podstatnou roli ve výskytu akné může hrát i dědičnost. Jinými slovy, když výskytem pupínků trpěli vaši rodiče, asi se tomu nevyhnete ani vy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..