Co je za plotem

Nedávno jsme měli v zahradě rychlou návštěvu prvního druhu. Přišli se na nás na chvíli podívat a byli zvědaví, co máme nového. Tak jsme je provedli zahradou, abychom jim ukázali vše, co se za poslední dobu změnilo nebo přibylo nové. A zahrada na podzim přirozeně vypadá trochu jinak, než v létě. Postoj jednoho člověka nás ale trochu zamrzel.

Více pozornosti, než našim vyvýšeným záhonům, na kterých stále roste paprika a jsou i plody rajčat, více pozornosti než stále plodícím okurkám věnoval tomu, jak roste sousedovi jeho paprika v jeho „vyvýšených záhonech“. Je to v podstatě ohrádka ze smrkových desek, natřená syntetickou barvou, kde je úroveň „substrátu“ na úrovni okolního terénu, protože větve a jiný materiál, vhodný jako základ vyvýšeného záhonu, spálili a slámu na mulčování se senem raději skladují, aby jim vydržela, než by ji použili. Obdivoval sousedovy o tři roky starší révu na primitivním vedení, než naše plodící dvouleté sazenice na konstrukci, která je pevná a vydrží dlouhá léta.

Při tom mi kladl otázky, na které jsem nevěděl odpovědět, protože se o sousedovu zahradu nezajímám. Starám se o naši, aby v ní vše mělo co nejlepší podmínky, abychom měli co nejlepší úrodu a abychom se v ní době cítili. Prakticky mám „plotovou slepotu“, nevidím, co je za pletivovým plotem, protože mě to opravdu nezajímá a se sousedem nesoutěžím. Navíc i to málo, co jsem měl možnost nebo musel vidět či spíše slyšet, protože našeho souseda nelze neslyšet, když vypráví o svých znalostech, schopnostech a úspěších nejen v zahradě, mě utvrdilo v tom, že není permakulturní zahrádkář, ale občas ani netuší, co dělá a proto mě nemůže ničím obohatit, pouze snad zabavit. A proto nemám důvod dívat se, co je za plotem neboť to není pro mě inspirace. Spíše parodie na některé moderní postupy, zveřejňované v magazínech nebo v televizních pořadech o zahradničení.

No pro někoho je zjevně důležitější, co má u sebe soused, než co má přímo pod nohama. Proto nás taková návštěva i trošku mrzí. Na druhé straně nás těší, že naše zahrada prosperuje a i sousedovy návštěvy při jeho chlubení se dívají raději přes plot k nám 😉

Označeno tagem

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..