V zahradách právě dozrává čerstvé ovoce a voní bylinky. Nejedna hospodyňka spekuluje, jak tuto úrodu uchovat i na horší časy. A tak jedna zavařuje, druhá zmrazí a snad skoro každá vaří sirupy. Jako základ jsou schopny použít skoro všechno. Od ovoce, přes mrkev a červenou řepu až po bylinky. Ono je to nakonec jedno, co použijí. Výsledek je i tak stejný. Přeslazená tekutina, kterou si pak všichni doma „dochucují“ „obyčejnou“ vodu z vodovodu. Prý takto lépe chutná.
Podle mě je to barbarství na vlastním těle, ale asi to má úspěch. Sladkou chuť lidé milují a jsou na ní závislí. Svědčí o tom i velký zájem o recepty na přípravu domácích sirupů se spoustou cukru.
Zrovna jeden takový „super recept“ jsem slyšela víkendu ve Slovenském TV pořadu „Postav dom, zasaď strom“.
-
Do 5 litrového poháru vložíme 20 stonků umyté máty, přidáme 10 g kyseliny citrónové nebo šťávu z poloviny citronu. Zalijeme 2 litry studené vody a necháme v chladu 24 hodin. Potom přecedíme a přidáme 1,5 kg cukru . Důkladně promícháme, aby se cukr rozpustil a nalijeme do lahví.
To je pecka, co řeknete. Na internetu však najdete i takový rozpis, kde se přidává dokonce až 2 kg cukru. Tak to si neumím ani představit.
A co potom s tím? Prý to, co z toho vznikne, je zdravý sirup. No to určitě!
Sladký ano, ale zdravý rozhodně ne. Máta sice působí léčivě, o tom není pochyb. Kdybyste ji v té vodě nechali 24 hodin působit a kromě citronové šťávy, případně trochy medu, nic víc nepřidávali, vznikl by léčivý nápoj, který by se dal s úspěchem použít při problémech s trávením nebo angíně. Když si však do tohoto výluhu přidáte bílý rafinovaný cukr, účinné látky z máty nemají žádnou šanci. Ten cukr to všechno převálcuje. Zůstane jen sladká chuť.
Pokud si při zánětu hrdla nebo průdušek „naordinujete“ takový sirup s obsahem rafinovaného bílého cukru, ještě si tím přitížíte. Nejen, že si podstatně snížíte imunitu, ale vaše mikroby dostanou dávku „výživného roztoku“ a bude se jim dařit ještě lépe. Návrat k plnému zdraví bude trvat déle. Když se však nakonec uzdravíte, vězte, že to nebylo díky užití sirupu. Vaše tělo se vrátilo do normálu přesto, že jste mu v tom (užíváním přeslazených sirupu) aktivně bránili.
Ovocné sirupy šikovné hospodyňky vaří doma zřejmě pro chuť, možná i pro barvu. Vždyť barevná voda vypadá lákavěji než obyčejná. Jenže jedinou výhodou takové domácí přípravy je to, že do nich alespoň nepřidávají barviva umělé. I když ani kyselina citronová také není kdoví jaký zázrak. No a v kombinaci s bílým cukrem, hotová pohroma.
Výsledkem velmi snadno může být překyselené tělo, zkažené zuby, snížená imunita, odbourán tak vzácný vápník. A ještě k tomu zbytečně se ukládající tuk. A to tak u dospělých, jako u dětí. Vždyť naše tělo tolik cukru nedokáže najednou zpracovat.
Takže se ptám: „Stojí nám to tedy za námahu, zpracovat ovoce a bylinky takovýmto způsobem?“
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
Uplne suhlasim. Ludia ako keby si neuvedomovali negativne ucinky cukru na telo a pchaju ho uplne vsade.
Najma uz je v obchodoch so zdravou vyzivou tolko super inych alternativ. My doma pouzivame nerafinovane cukry z brezy, ci kokosovych kvetov, ci steviu. Top je trstinova melasa, ale s tou by asi matovy sirup nechutil dobre.
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.11 (KHTML, like Gecko) Chrome/23.0.1271.64 Safari/537.11
Ježiš, to je zase „chytrý“ článek – není vůbec potřeba používat bílý rafinovaný cukr, s úspěchem lze použít třtinový cukr nebo med, kyselinu citronovou plnohodnotně nahradí šťáva z citronu. Co se týče toho poměru šťávy a cukru, tak to taky není pro srandu králíkům – cukr konzervuje a díky němu nám sirup vydrží v ledničce i půl roku (k čemu by nám byl sirup, který vydrží jenom 14 dní, když ho potřebujeme hlavně na zimu, že..). Pokud bylinky nejsou povařené ale jen luhované zastudena, výsledný výluh obsahuje spoustu vitamínů, cukr necukr, ten na to nemá absolutně vliv.. Mimochodem, naše babičky cukr používaly úplně běžně a byly zdravé. Jde o to, že do sebe necpaly žádný chemky.. Chtělo by si o tom aspoň něco přečíst, než o tom napíšete článek 😉
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
Bože, to je zas „chytrý“ komentář. Naše babičky možná používali cukr, ale kromě sirupu a buchet nikde jinde nebyl. Dnes se ve všech sladkostech a potravinách vyskytuje fruktózový sirup a ještě si budeme přislazovat domácí produkty? Co na tom, že konzervuje, když nám konzumace takových cukrem konzervovaných výrobků může přinést jiné problémy? Nechápu, odkud berete tezi, že sirupy potřebujeme hlavně na zimu?
Ať použijete cukr rafinovaný nebo nerafinovaný, na tělo má stejné účinky jako „med“ z cukrového roztoku z hypermarketů. Tak na vaše zdraví.
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.11 (KHTML, like Gecko) Chrome/23.0.1271.64 Safari/537.11
😀 😀 To nemá smysl… 😀
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:29.0) Gecko/20100101 Firefox/29.0
Iwet, máte pravdu. Ony ty zdravotní potíže nejsou z toho cukru, ale z toho jak jsme líná populace. Kdyby se lidi neváleli u televize a makaly jako naši dědové a babičky, tak by byli zdraví. Všechny nemoci jsou z lenosti. A dnes ty jejich teze o zdravé výživě….všechno to jsou lži, kecy a hlouposti. Všimla jsem si během života, že preferují jako zdravou stravu tu, čeho se potřebují zbavit. A hlupáci jim na to skočí.
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
Jájo, tak jste nám předvedla svůj bryskní úsudek. Viděla jste někdy své dědy a babičky u toho, jak makaly a nesli si sebou například na sena tatranku, jako dnešní děti na výlet? Já je viděl s kusem slaniny. Tedy žádný cukr, žádný fruktózový sirup, žádné škroby. Tuku měli požehnaně, ovšem ne z palmového oleje nebo slunečnice, zato poctivé sádlo a máslo. Ale my všichni jsme blbci, jenom vy tomu opravdu rozumíte. Tak vám přeji váš sladký život s cukrem a ať nikomu na nic neskočíte.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/36.0.1985.125 Safari/537.36
Vážení a co místo osočování, zdravý rozum. Prostě všeho moc škodí! Zavařování a zpracovávání přebytků ze zahrádek je rozhodně v pořádku. Víme, co tam je a v každém případě je oproštěné od E-ček. Samozřejmě se vyrobenými produkty necpeme od rána do večera. Asi vždy existuje zdravější varianta, ale… Pokud nemají lidé doma domácí zavařeniny, sirupy, tak to dopadne tak, že si je koupí, případně různé hotové nápoje jako jsou coly a další limonády s aspartamy, kupované kečupy a další produkty „zdravé výživy“, které jsou notně nabízeny v našich médiích, obsahují nejen přehršle škodlivých cukrů, ale E-čka, chemikálie, umělá sladidla na bázi sacharinů a další sajrajty. Prostě v našich zeměpisných šířkách není možné celoročně si dát při chuti na jahody, misku těchto plodů v čerstvé podobě, leda bychom pro ně poslali Marušku ke dvanácti měsíčkům (nepočítám ty atrapy ze supermaketů uměle dozrálých). Takže mi vychází pořád zdravější dát dětem někdy vodu se šťávou z domácí produkce, než varianty z obchodní sítě. Já osobně piji převážně čistou vodu z kohoutku, protože ty hnusy z pet lahví, které v nich hnijí i několik měsíců ani náhodou, čaje z bylin jako je máta, meduňka i ve studené podobě chutná i bez cukru. Ale je to opravdu na každém z vás, protože když se přehání něco jedním směrem, dopadne to tak, že se tito lidé předávkují jinde mnohem škodlivějšími výrobky. Bohužel, to co se nám nabízí jako extra zdravé, bývá mnohdy enormně škodlivé v jiném směru, protože je zatím schované obchodní loby.