Už jste nakrmili své zahradní ptáčky?

I vám dobře padne, když při posezení či práci na zahrádce uslyšíte zpěv ptáčků? A možná si ani neuvědomujete, jakou službu vám ještě kromě zpěvu poskytují. Tím, že požírají různý hmyz, chrání vaše rostlinky před krev sajícími škůdci a vy tak ušetříte na postřicích. Ale na to, aby se jim na vaší zahradě líbilo a možná u vás i trvale zahnízdili, musíte myslet právě teď. V zimě.

Zima je pro zahradní ptáčky náročným obdobím. Brouci jsou zalezeni v zemi, všechno přikryl sníh a potrava se hledá jen velmi těžko. A tak je řada na nás, abychom se jim odměnili za jejich letní služby a nakrmili je.

krmítko Jako krmivo se hodí různé semínka, slunečnice, dýně, mák. Přidat můžete i obilniny jako pšenice, oves, i ovesné vločky mohou být, proso či drcená kukuřice. Velmi dobře poslouží všelijaké ořechy. A nemusí být ani čerstvé. Vlašské, lískové. Všechno, co vy možná už nespotřebujete. Ořechy jsou plné tuků, které ptáčky v zimě zahřejí a dodají jim i energii. No tuky pro ptáčky nemusí být jen ty zdravé. Klidně přidejte i nějaký ten lůj nebo vepřové sádlo.

Vybírejte ale pečlivě, abyste ve snaze pomoci ptáčkům neublížili. Pochoutky by neměly být slané, kořeněné, smažené, pražené ani uzené. Mohli byste tím způsobit trávicí problémy.

Pokud se chcete, možná s dětmi, trochu zahrát, můžete si jednoduché krmítko vyrobit sami. Návody určitě najdete na internetu nebo v časopisech. Ale pokud nemáte čas ani potřebnou zručnost, nevadí. Obchody dnes nabízejí krmivo i hotové. Směsi najdete naplněné v nádobkách z plastu, ze dřeva nebo ve formě koulí.

A lojové koule jsem použila ve své zahrádce i já. Rozvěsili jsme je po stromech jako vánoční ozdoby. Mám pocit, že ptáčkům chutnaly, neboť po několika dnech zůstala z nich jen prázdná síťka. Během loňské zimy jsme je vyměnili za nové ještě asi dva krát. K tomu jsme ještě do dřevěného krmítka ve tvaru domečku nasypali staré vlašské ořechy a mák. A jako každý rok, tak i nyní zůstalo na stromech pár jablíček. Ať mají ptáčci pestrou stravu.

lojové koule

Při umísťování krmítka dejte pozor na to, aby bylo otevřené ze všech stran. Aby tak byly ptáčci při hodování chráněny před útokem koček či jiných dravců.

Pokud jste tedy na své „štěbetající pomocníky“ dosud nemysleli, ještě máte možnost to napravit. Zima je dlouhá a ptáčci se vám za vaši péči určitě v létě odvděčí.

Související:  Jak detoxikovat organismus po svátečním přejídání

Podobné články:

Postele ze dřeva
Jako malý kluk jsem často jezdíval na prázdniny k babičce...
Číst dále
ginger rootginger root
Zázvor-koření i lék současně
Co to ​​vlastně je zázvor? Čerstvý zázvor je oddenek, čili...
Číst dále
Knihy o přežití by se měly nechat...
O blížícím se konci civilizace se mluví snad již od...
Číst dále
Bělení stromů v lednu
V lednu mají někteří zahrádkáři odpočinkový čas, jiní zase plné...
Číst dále
Musel jsem opravit první vyvýšený záhon
Pěstovat potraviny jednoduše, lehčeji, ušetřit lidskou námahu. To bylo naším...
Číst dále
Pořádek vám doma pomůže udělat feng-šuej
Cítit se ve svém domově dobře je naprostý základ. Potřebujete,...
Číst dále

Jeden komentář u “Už jste nakrmili své zahradní ptáčky?

  1. Firefox 62.0 Firefox 62.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:62.0) Gecko/20100101 Firefox/62.0

    samozřejmě, že jsme nakrmili…máme už krmítko venku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.