Naše zahrada je permakulturní a proto žádný rostlinný odpad nevyhazujeme, neodvážíme, nijak nelikvidujeme ani nespalujeme. Posečená tráva, odstřižené větvičky nebo zbytky zeleniny po sklizni, to vše považujeme za cennou surovinu, kterou recyklujeme. Tak, jak nejprve ze země vznikají rostliny, tak potom z rostlin vzniká kompost a substrát pro další použití v zahradě. Proto jsme museli v zahradě postavit další kompostér. Stejně jako na ten první jsem na jeho stavbu využil jednorázové dřevěné palety.
Kompostujeme veškerý zelený odpad v zahradě a také odpad z kuchyně. Takže není divu, že jsme za rok zaplnili první kompostér o objemu asi 2 m3. A přestože od podzimu se materiál v kompostéru slehl, žížaly přece jen zapracovali, necháváme kompost dozrát a chceme, aby byl dobře propracovaný. Proto jsem si na jaře naplánoval sestavení druhého kompostéru.
Místo pro něj se plánovaně uvolnilo, když jsme haluzinu naložili do druhého vyvýšeného záhonu, který jsem začal kompletovat na podzim. Ale palet jsem sehnal málo. Přišel mi dvakrát materiál na plot i konstrukci pro vinice, plus jsem měl nějaké odložené, ale nestačilo to. Nezbývalo mi než obejít pár prodejen ve městě a poprosit známé o nějaké netypizované kusy, nakonec se mi podařilo dovézt do zahrady čtyři kusy různých palet a z nich jsem se pokusil sestavit požadovanou konstrukci.
Nejdříve jsem sestavil kompostér jen tak, na sucho, jak se říká a připravil si králičí pletivo na spodek, aby se do kompostéru nedostali přes spodek krtky a nenivočili žížaly. Položil jsem ho na zem, přes něj palety a spojil je dlouhými vruty do dřeva pomocí vrtačky a utahovačky na baterky. Dbal jsem, aby čelní strany starého i nového kompostéru lícovaly.
Tím ale práce na kompostéru nekončila. Všechny palety, které jsem měl k dispozici, byly řídké. Později by mi z něj vypadávat kompost ven. Proto jsem rozebral další dvě palety a desky z nich použil na doplnění stěn kompostéru za pomoci kratších vrutů.
Nyní už paletový kompostér plní svou funkci a dáváme do něj starý mulč, uschlý plevel a odpad z kuchyně. A jen co trochu vyroste kopřiva vedle plotů, i vyluhovaná kopřiva poslouží jako materiál, i urychlovač rozkladu. Substrátu budeme později potřebovat docela hodně, po prvním roce se dost snížila hladina substrátu ve vyvýšeném záhonu a rozklad spodních částí bude pokračovat. A také při sázení nových rostlin přijde dobrý vlastní substrát vhod, nebudeme ho muset kupovat v pytlích. Nač, když si ho dokážeme připravit vlastně z odpadu a zdarma i sami.
Komentáře