Aby Sundavilla bohatě rozkvetla

sundavilla

I vy se právě rozhodujete, čím zkrášlíte svůj balkón tuto sezónu? Možná mi dáte za pravdu, že všelijaké muškáty jsou sice osvědčená klasika, ale občas malá změna neuškodí. Pokud si vyberete exotickou Sundavilla, její nápadné květy vám budou závidět všechny vaše sousedky.

Já jsem poprvé zaregistrovala Sundavilla před několika lety. V BauMaxu. Nabízeli ji dokonce ve třech barvách. V červené, růžové i bílé. No protože to byla v té době horká novinka, její cena se pohybovala kolem 600 Kč. Přestože se mi nesmírně líbila, nemohla jsem si ji dovolit koupit. Ale řekla jsem si: „Jednou, když budu „velká“, určitě si ji koupím.“

Od té doby přešel možná rok-dva a tato exotická krasavice se začala objevovat častěji. A nejen v BauMaxu, ale i v malých zahrádkářských obchodech či na internetu. Cena sice klesla zhruba na 2 stovky, ale i tak se mi to ještě zdálo příliš. A tak jsem si první rostlinku s růžovými kvítky přivezla z výletu po České republice. Vyšla mě tehdy na stovku.

Sundavilla – odkud přišla a co vyžaduje

 sundavilla před jarním střihem
sundavilla před jarním střihem

Tato nádherná květina pochází z Bolívie a Ekvádoru. Najdete ji i pod názvem Mandevilla nebo Dipladenia. Je to vlastně liána. To znamená, že má tendenci se ovíjet a bude potřebovat oporu. Pokud ji však necháte na balkoně místo muškátů, vytvoří převisy stejně dlouhé a možná i delší. Má nápadné trubkovité květy a lesklé hladké listy.

Rostlina je vskutku nenáročná. Snáší i to nejžhavější slunce. Přitom nepotřebuje vydatnou zálivku, protože si potřebnou zásobu vláhy zadržuje v kořenech. Nesnáší přemokření. Svědčí jí substrát na balkonovky a občasné hnojení hnojivem s vysokým obsahem fosforu.

Sundavilla můžete pěstovat i jako víceletou rostlinu. Pokud jí vytvoříte dobré podmínky, možná se vám to podaří. Doporučuje se přezimovat ji při teplotě kolem 7 ° C, ale nevadí jí ani vyšší teplota. U mě přezimovala v ložnici, kde se i mírně topí a teplota je cca 20 ° C. Potřebuje ale dostatek světla a proto má rezervované místo na jižním okně. Může se vám ale stát, že přes zimu shodí část listů. A možná i všechny. Netřeba se však bát. Stačí ji na jaře přesadit do nového substrátu a ona začne znovu růst. Květináč by měl být jen o něco větší než ten předchozí. Na dno nezapomeňte dát drenážní vrstvu z keramzitu.

Aby květů bylo co nejvíce

sundavilla po jarním střihu
sundavilla po jarním střihu

Zárukou pro bohaté kvetení je nejen přesazení, ale hlavně jarní řez. No ani toho se nemusíte vůbec bát. Rostlinka ho dobře snáší. Pokud ji hluboko seříznete, zahustí se a zároveň nahodí větší množství květních pupenů. Ideální čas na řez je právě teď v březnu.

Protože moje Sundavilla není ještě až tak velká, sestříhané jsem ji asi o jednu třetinu. Udělala jsem tak v první polovině března a už po týdnu se objevují první nové lístky. Tak se těším a doufám, že díky mým radám bude i vaše Sundavilla celé léto obsypána květy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..