Zázrak jménem jablko

Obyčejné jablko v sobě skrývá nesčetně důvodů, proč jíst alespoň jedno každý den. Je bohaté na vitamíny, minerály, enzymy a hlavně vlákninu. Jablka regenerují a detoxikují organismus, podporují činnost střev a peristaltiku, normalizují střevní mikroflóru a pomáhají vylučovat toxiny z těla, snižují hladinu špatného cholesterolu i riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí a rakoviny, jsou vhodná při kašli a bronchitidě. Kdo jablíčka jí, krásou překvapí. Pomáhají totiž zkrášlit úsměv i omlazovat pleť, jsou lékem na akné, rány či popáleniny. Jsou pro všechny. Díky nízkému obsahu cukru a energetické hodnotě jsou vhodná pro diabetiky a redukční diety. K tomu si tento zázrak může dovolit doslova každý!

Denně jedno jablko

Alespoň jedno jablko denně a k lékaři nemusíte, tak by se dalo parafrázovat anglické rčení One apple a day, keeps doctor away. V našich končinách nejrozšířenější ovoce by mělo být proto základem našeho jídelníčku. Jablka kromě vitamínů C, A, B1, B2, B3 a B6 a E totiž obsahují i velké množství látek jako železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík nebo draslík. Současně snědením jednoho jablka do sebe dostanete až 5 g vlákniny, čímž povzbudíte činnost vašich střev. A to všechno beze strachu z tloustnutí. Ba naopak, fruktóza pomáhá udržet hladinu cukru v krvi v normálu a chroupání jablíček přináší svým konzumentům štíhlou linii a chrání je proti cukrovce. Ideální je jíst jablka celá, dobře omytá a neoloupaná, protože právě vláknina se skrývá ve slupce.

Křížaly, jablečný ocet i čaj

O prospěšnosti jablek věděly už naše babičky, a proto z přebytků sušily křížaly na zdravé zimní mlsání. Křížaly si proto vyrobte i vy, je to snadné a rozhodně vhodnější na zobání u televize než chipsy nebo krekry. Vyzkoušejte také jablečný ocet, kterému se přezdívá elixír mládí a je vhodný při redukčních dietách. V takovém případě se pije sklenice vody se 2 lžičkami jablečného octa přibližně 20 minut před každým jídlem. Nebo lze vypít 3 dl vody se 3 lžičkami octa nalačno ráno a hodinu před spaním. Vhodný je jablečný ocet jako kloktadlo při bolestech v krku, stačí smíchat 1 lžíci octa s 2 dl teplé vody a pravidelně kloktat. Naopak na kašel dobře působí odvar z jabloňových květů a na nachlazení zase výluh ze sušených listů spařených vařící vodou. Na nachlazení, bronchitidu a lepší spánek je vhodný čaj z křížal nebo přímo z čerstvých jablečných plátků. Čaj z čerstvého ovoce nechte před použitím alespoň 30 minut louhovat.

Krásná pleť i úsměv

Jablka regenerují a hydratují, ale lze je s úspěchem použít i zevně. K odstranění akné nebo pupínků na obličeji použijte jablečný ocet nanášený přímo na postižená místa. Následně stačí pokožku omýt vlažnou vodou a akné do několika dnů zmizí. Svědění po hmyzím bodnutí lze také dobře odstranit potřením jablečným octem. Pro osvěžení pleti si naopak vyrobte pleťovou masku z jablek. Stačí nastrouhat jedno jablko a smíchat s medem, potřít směsí obličej a nechat působit 20 minut. Můžete vyzkoušet i regenerující masku ze strouhaného jablka, zakysané smetany a pár kapek citronu. A nezapomeňte sníst jedno neoloupané jablko po večeři, odstraníte plak ze zubní skloviny, vybělíte zuby a posílíte dásně.