Nejen sychravé rána s nízkou teplotou, ale i zkracující se dny dávají jasně najevo, že zima se nezadržitelně blíží. Pro zahrádkáře přichází období jakéhosi odpočinku. Abychom si však mohli bez výčitek sednout do křesla a odpočívat, čeká nás v zahradě ještě několik důležitých povinností.
Předpokládám, že úrodu už máte posbíranou a uskladněnou. A když jsme u ní. Nezapomeňte ji pravidelně kontrolovat a nahnilé kusy nemilosrdně vyhazovat.
Co s prázdnými záhony na podzim
Prázdné záhony je dobré zrýt již nyní. Je to výhodnější než na jaře. Hlavně, pokud máte těžkou jílovitou půdu jako já. Na záhoně ji nechávám ve velkých hroudách. Působením mrazu hroudy popraskají a na jaře mám půdu jemnější, stačí ji mírně rozhrabat a můžu vysévat. Vysévat můžete ale i nyní. Třeba rostliny na takzvané zelené hnojení. Jsou to například lupína, jetel nebo hrách. Tyto rostliny vážou v půdě vodu a vzdušný dusík. Zároveň půdu provzdušňují. Mráz je sice zničí, ale když na jaře jejich zbytky zapracujeme do půdy, nahradí i klasický chlévský hnůj.
i na podzim má své kouzlo …
Péče o ovocné stromky na podzim
Kolem ovocných stromků hodně práce není. Pravda, pokud právě nechcete vysadit nějaký nový. Z těch, co už máte, se vyplatí věnovat pozornost broskvím. Bohužel, většina z nich je náchylná na nemoc zvanou kadeřavost. A tak vypěstovat zdravé broskve bez postřiku je dost problém. Já dělám ochranný postřik brzy na jaře, těsně po vyrašení. No vyplatí se udělat ještě jeden postřik. Právě teď v listopadu. Po opadu listů. Venku je ještě trochu teplo. Mělo by být kolem deseti stupňů. Používám měďnatý přípravek Kocide. Je to taková mírnější chemie a právě tento přípravek je odolný vůči dešti. Tím pádem nevadí, když po jeho aplikaci, třeba v noci prší.
Ostatní ovocné stromky netřeba v tomto období nijak zvlášť ošetřovat. Spadané listí je dobré navrstvit ke kmenům hlavně nově vysazených rostlin. Zajistíte jim tak ochranu před mrazem i dostatek vlhkosti. Větve bez listů důkladně prohlédněte a případné nahnilé nebo mumifikované plody bezpodmínečně odstraňte. Jsou zdrojem houbových chorob. Nejlepší je je spálit nebo zakopat hluboko do půdy. Pokud máte listí hodně, můžete jej zapracovat do kompostu. Kromě listí ořechu. Obsahuje totiž látky, které brání bakteriím při přeměně odpadu na kompost.
Zazimování květů
V mé zahrádce celý rok něco kvete. Ještě v listopadu je čím se potěšit. Dokvétají poslední růže. Nehtíky mají letos již třetí násadu květů. Dokonce na více místech rozkvetly i jarní fialky. A i voní. Ale nejkrásnější jsou i tak chryzantémy. Mám je ve více barvách. A jsou opravdu nádherné. Všechny jsou odolné vůči mrazu a tak je nijak chránit netřeba. Ochranu však potřebují růže. Můžete je i mírně sestříhat, ale není to nezbytné. Důležité je, nakopcovat kolem nich zeminu. Ta je ochrání jak před mrazem, tak před vysušením. Pokud máte růže stromkové, korunku zabalte do jutového pytle a uvažte. Zabalit můžete i jiné, čerstvě vysazené květiny. Pokud zabalíte i hortenzii, přestože má už nějaký ten rok za sebou, nebude jí to vadit. Já jsem na to použila jednorázový plášť z bílé netkané textilie. Okrasné trávy uvažte provázkem do jakýchsi snopů. Zabráníte tak hromadění vody uprostřed výhonků a jejich následnému vymrznutí.
listopadové chryzantémy
Drobné ovoce a jahody na podzim
Pokud jste letos vysadili nové jahody, nezapomeňte k nim nahrnout zeminu. Ochráníte tak jemné kořínky. Pozor dejte na srdíčko. Tam by se zem dostat neměla. Mohli by začít hnít. Mně se osvědčilo „zateplit“ je ještě vrstvou spadaného listí. Na podzim můžete, v rámci úklidu, ostříhat i seschlé výhonky malin a ostružin. Budete mít dobrý pocit a na jaře o práci méně.
Tak tyto práce mám já už za sebou. Už jen vypustím vodu z nádrže, nastavím lepidlo na myši v chatě a zima může začít. A co vy?
Komentáře