Ekozahrada nebo žij a nech žít

Už jste letos zryli zahrádku? Předpokládám, že většina z vás by odpověděla ano. A možná se našel někdo jako já. Já totiž neryju ze zásady. Ne, že by se mi nechtělo, nebo možná zčásti i proto, ale když jsem si před časem přečetla jeden skvělý článek v neméně skvělém časopise, prostě nemám to srdce pouštět se do této, dříve pro mě naprosto běžné činnosti. Jsem divná? Možná. A možná od nynějška budete na tom podobně.

Článek o ekozahradě jsem objevila ještě v dubnovém čísle časopisu Vitalita. Je vlastně jakýmsi úvodem do problematiky ekologického pěstování plodin v zahradě. A protože i já se snažím na mé zahrádce používat co nejméně chemie, téma je pro mě jako stvořené.
Autorem zmíněného článku je Jaroslav Svoboda.

Ekozahrada – úvodní článek seriálu

rýč na kolečku „Rád bych vás hned na začátku upozornil, že jakmile jednou pochopíte a na vlastní kůži ucítíte, jak ekozahrada funguje, a s čím vším to celé souvisí, už není cesty zpět… ke klasickým zahradám a stereotypnímu životu. Jeden příklad za všechny: když si naplno uvědomíme, že půda sama je celý živý vesmír plný drobných viditelných i neviditelných organismů, milióny a miliardy živých tvorů v každém malém kousku, a že díky nim vzniká úrodný humus, ze kterého rostou rostliny přirozeně zdravé a silné, už nemůžeme jít koupit chemické hnojivo, pesticid nebo herbicid. Zabili bychom tím tyto nevinné tvory, kteří pro nás pracují ve dne v noci. A naše lidská těla nejsou od životního prostředí oddělena. Škodlivé látky ze vzduchu, spodní vody i zahradní a polní potravy sa do nich důmyslnými koloběhy vrací.
Kdo si to jednou uvědomí, nechce s tím pokračovat, a nechce už sponzorovat chemický průmysl a provádět další zahradní genocidu, ten je odsouzen naučit se, jak se to dá dělat jinak. Jak podporovat ty malé, ve dne v noci chroustající, přežvykující a kakající tvorečky v půdě, a nejen je. Našťěstí je to celkem snadné a docela zábavné. Ačkoli pro vás už nebude cesty zpět, cesta vpřed je dostatečně voňavá, chutná, zdravá a dobrodružná, aby se vám po ni líbilo kráčet.“

Bez rýče a bez chemie

beruška Možná si teď kladete otázku: „Jak tento článek souvisí s rytím?“ No velmi. Velmi úzce. Vždyť si jen představte. Všechny ty živé tvorečky na vaší zahradě mají své oblíbené místo. Jedním se líbí těsně pod povrchem půdy, jiným zase hluboko v zemi. Pokud se opravdu rozhodnete je chránit, nebudete používat zbytečnou chemii, ale na podzim vezmete rýč a začnete rýt, co se stane? Převrátíte jim jejich uklizené „domky“ vzhůru nohama. Ty ze spoda se dostanou navrch a ty svrchu na spodek. A některé to ani nepřežijí. Kdo vám pak bude dělat cestičky a kypřit půdu?

Související:  Nový kompostér z palet

Podobné články:

Oprava zahradního vědra
V zahradě je třeba často něco někam přenášet. Někdy menší...
Číst dále
Za zdraví vašich zubů jste odpovědný vy,...
Nedávno vyšel článek na slovenských Aktuality.sk se stížnostmi na zubaře....
Číst dále
Už jste nakrmili své zahradní ptáčky?
I vám dobře padne, když při posezení či práci na...
Číst dále
Kurzy reiki
Jednadvacáté století je ve znamení moderní medicíny, která má přístroje...
Číst dále
Postřeh z procházky městem
Po nedělním obědě dobře padne malá procházka. A tak jsme...
Číst dále
Kvalitní suroviny nejen do restaurací
Léto a podzim jsou zajímavé období. Každý měsíc dozrávají jiné...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.