Za trápení s akné mohou mužské hormony

Tvoří se vám na obličeji nepříjemné pupínky, kterých se za žádnou cenu nemůžete zbavit? Bojujete s akné, i když už věkem rozhodně nepatříte mezi puberťáky? Připadáte si kvůli tomu ve společnosti méněcenní? Rozhodně nejste sami. S tímhle problémem se překvapivě potýká spousta lidí. Čím je způsoben?

Problém prožívá až třetina lidí

Dermatologové dokonce uvádějí, že téměř třetina všech dospělých lidí se s protivnou nemocí zvanou akné někdy setkali. Nepříjemné je, že problém často přetrvává i roky a velmi obtížně se s ním bojuje. Většinou se v těchto případech jedná o vyšší hladinu mužských hormonů. I ženy mají v těle určité množství mužských hormonů androgenů. Kvůli tomu tělo také produkuje více mazu, což je příčinou častějšího ucpávání kožních pórů. To znamená, že se v kůži tvoří černé tečky, kterým se říká komedony. Stávají se časovanou bombou. Když se totiž přemnoží bakterie na pokožce, dojde okamžitě k zanícení místa s komedonem.

Tvář s akné

Nepříjemné vřídky na kůži

Důsledkem toho je, že se na kůži objeví vřídky, které jsou na pohmat velice citlivé a bolí, nebo také pupínky s bílou čepičkou. Spousta lidí si je vymačkává, a to je právě ten nejhorší způsob, jak s nimi nakládat. Na rukou, i těch sebelépe umytých, vždy zůstanou bakterie, a ty při vymačkávání záněty ještě více zhoršují. Proto na pokožku během dne nesahejte. Pořiďte si ale kvalitní čisticí kosmetiku a dvakrát denně, ráno a večer se s ní pečlivě myjte v místech s nejvyšším výskytem akné. V zásadě lze říci, že když budete věnovat své pleti dostatečnou péči, pozitivně se to projeví i sníženým výskytem pupínků. Jsou případy, kdy ovšem nepomůže zevní pomoc v podobě vhodné kosmetiky, pak nastává čas na hormonální terapii. Krátkodobě se někdy nasazují i antibiotika, ovšem na dlouhodobé užívání pochopitelně nejsou vhodná.

Když létají hormony během menstruace

Ženy to mají ještě o poznání těžší než muži. Výkyvy hormonálních hladin způsobuje menstruační cyklus, a tak je bohužel docela obvyklé, že se pupínky vyklubou právě těsně před menstruací. Často se jedná i o hrbolky na bradě, postranní partii tváří. Podobně se to může stát třeba i během těhotenství nebo dokonce v přechodu. I tehdy je hormonální hladina trochu jiná než jindy a právě to může působit potíže. Ženy jsou na výkyvy hormonálních hladin citlivé. Podobnou neplechu ale může bohužel napáchat i stres. I tehdy totiž dochází k větší tvorbě mazu, protože stres je zase otázkou hormonální rovnováhy v našem těle, ke které se vracíme jako v začarovaném kruhu. Proto se snažte stres omezovat, přispěje to i k menšímu výskytu akné. Podstatnou roli ve výskytu akné může hrát i dědičnost. Jinými slovy, když výskytem pupínků trpěli vaši rodiče, asi se tomu nevyhnete ani vy.

Související:  Na nové matraci se lépe spí

Podobné články:

Recepty po babičce jsou zdravé!Recepty po babičce jsou zdravé!
Recepty po babičce jsou zdravé!
Možná vám bude připadat tohle tvrzení kacířské, ale je to...
Číst dále
Abyste si neotrávili Vánoce ... (ne)čokoládovými figurkami
I vás letos zlákaly duté figurky z foukané čokolády? Vždyť...
Číst dále
Cibule léčitelka
Hurá. Mám to za sebou. Ať už to byla jen...
Číst dále
Chřipka v květnu?
Jak si tak dnes listuji v našich regionálních novinách, upoutal...
Číst dále
Nesmrtelná merino vlna v zimě zahřeje, v...
Dali jste se na pletení a hledáte materiál, který by...
Číst dále
Nezdravá výživa – jak přejít ke zdravější...
Nepatří váš současný jídelníček k těm nejzdravějším a chcete to změnit?...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.