Játra jsou životně důležitým orgánem, který v těle zastává hned několik důležitých funkcí. Jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu bílkovin a tuků. Současně fungují jako trávicí žláza a tvoří se v nich důležité hormony. Játra mají i funkci zásobní – ukládají se v nich například některé vitamíny a minerální látky. Játra hrají i klíčovou roli při metabolismu. Díky mnoha funkcím je možné právě díky jaterním testům zjistit, jakým problémem pacient trpí. Vyšly vám vysoké jaterní testy a nevíte co znamenají? Tento článek je určen právě vám!
Proč se jaterní testy dělají?
Jaterní testy jsou souborem několika vyšetření krve. Pro vás jako pacienta to znamená, že budete muset jít na odběr krve, vzorek se poté odešle do laboratoře na vyšetření. Při testování se zjišťuje například aktivita enzymů (aspartátaminotransferázy, gamaglutamyltransferázy a alaninaminotransferázy) a dále také hladina bilirubinu, což je vedlejší složka, která vzniká při štěpení krevního barviva. Na základě výsledků může lékař poměrně lehce určit, jakým problémem pacient trpí.
Na co zvýšené jaterní testy poukazují?
Pokud vám vyjdou zvýšené jaterní testy, poukazujete to na fakt, že játra nejsou schopna plnit některou je svých funkcí. Nejedná se ještě o závažný stav, ale na druhou stranu ho nesmíte podcenit. Vždy se nechte od lékaře vyšetřit, aby byla příčina zvýšených hodnost vysvětlena a problém byl pokud možno co nejdříve vyřešen.
Na jaké nemoci jaterní testy ukazují?
Zvýšené jaterní testy mohou poukazovat na celou řadu nemocí. Zvýšené hodnoty jsou typické například pro virová onemocnění. Jsou projevem žloutenky, nebo mononukleózy. Poukazovat také mohou na poruchy metabolismu. Jsou typické i při nádorových onemocněních. Zvýšené hodnoty se objevují také při jakékoliv otravě. Testy tedy rozhodně nesmíte podcenit!
Komentáře