V minulosti často docházelo ke sporům, zda káva je zdravá či nikoli. Někteří lidé jí fandili, jiní naopak ne. Ovšem výzkumy říkají, že káva je dobrá, obsahem antioxidantů rozhodně srovnatelná se zeleným čajem. Je třeba ale připomenout, že všeho moc škodí, i kávy. Budete-li kávu pít s mírou, rozhodně si s ní nemůžete nijak ublížit. Právě naopak. Navíc káva je nápojem, který dýchá historií. Pojďme se na ni společně podívat.
Kořeny sahají do daleké Etiopie
Samozřejmě musíme začít tím, že pravlastí kávy pochopitelně není Itálie. Za pěstováním kávy je třeba se vydat mimo Evropu, až do daleké Etiopie. Nechybí legendy, které jsou s ní spjaty. Ale přesně promyšlené, plánované pěstování kávy, to je záležitost hlavně Jemenu. Sice zde platil zákaz vývozu této plodiny, nicméně, jak se říká, zákazy jsou od toho, aby se porušovaly. Proto se se nakonec holandským obchodníkům povedlo vyvézt kávová zrna do Evropy. Překladiště, z nichž nová plodina putovala dále po starém kontinentu, se nacházela v Itálii. Postupně se stala doménou především benátských kupců.
Kde svíral šálek Giacomo Casanova
Ruku v ruce s kávovými zrny se v Itálii zabydlela i příprava tohoto nápoje. Vznikaly první kavárny. Například Café Florian, otevřená v roce 1720, existuje dodnes a pyšní se tím, že ji navštěvoval i známý milovník žen Giacomo Casanova. Z Itálie se kávový nápoj šířil do Evropy. Velmi si ho oblíbila třeba rakouská panovnice Marie Terezie, ale i na jiných královských a šlechtických dvorech se stal nedílnou součástí odpočinkových dýchánků.
Kvalita se drží několik staletí
Prodej a pražení kávy se přitom stalo italskou doménou, ačkoli se zde kávovníky nepěstují. Zrodila se celá řada malých pražíren. Mnohé původně rodinné podniky se proměnily ve větší firmy a dnes se jedná třeba o velké zpracovatelské závody (Lavazza, Illy, Segafredo). Jiné ale zůstaly v malém komorním duchu. Třeba rodinná pražírna Caffe l´Antico zpracovává malé dávky kávy pražením na plynu. Některé rodinné firmy si drží kvalitu a tradici už po několik staletí. Dát si šálek jejich kávy je potom skutečný zážitek. Spousta pražíren pak vznikala i v první polovině 20. století.
Výsledná chuť nápoje se stává alchymií
Velmi důležité je vyladit správnou chuť kávy. Určitě pro vás není tajemstvím, že existuje káva Arabica a Robusta. Správný poměr dodá vyváženou chuť. Její ladění vyžaduje bez nadsázky velkou dávku alchymie. Někde více dominuje jedna ze složek, ve druhé jsou obě vyvážené. Mohou být i kávy, které jsou 100% Arabica, nebo naopak 100% Robusta. Záleží i na každém konzumentovi, co ho více osloví. Každý dává přednost jiné chuti, z čeho je jeden člověk zklamaný, může být jiný nadšený.
Inspirace starodávnými recepty
Jsou firmy, které se obracejí ke znalostem svých předků, vycházejí z nich, inspirují se jimi. Značka Carracci Caffé sahá bez rozpaků i po starodávných receptech na přípravu kávy, které skrývají archivy v italské Bologni. Testuje je, zkoumá, zda se dají uplatnit i dnes. A dají. I takovou kávu si proto můžete při své návštěvě Itálie dát a vychutnat si ji. Samozřejmě ale jde o finančně dosti nákladnou záležitost. Ale milovníci tmavého horkého moku takové zkušenosti určitě litovat nebudou.
Tajemství se dědí po generace
Káva se samozřejmě také neobešla bez reklamy. Výrobce Café Mauro a zakladatel této značky Demetria Mauro si jako první objednal reklamu v televizi. Měl úspěch. Jeho značka existuje od roku 1949. Velice důležitý pro výslednou chuť kávy je i způsob jejího pražení. Například i značka Tre Forze! se praží na dřevě olivovníků, což se samozřejmě promítá do výsledku. Mnohdy bývá způsob pražení a zacházení s kávovými zrny přísným rodinným tajemstvím, které se u malých výrobců dědí z generace na generaci.
Komentáře