Elektrárnu jsem nestavěl proto, aby byla elektřina levnější

Nedávno jsem svému kamarádovi říkal, že jsem dokončil svou fotovoltaickou elektrárnu, odpojenou od distribuční sítě, a začal ji využívat na naší chalupě. Po krátké debatě na toto téma zahlásil, zda ta moje snaha o vlastní elektřinu nebyla marná, zda by nebylo levnější za tu elektřinu raději platit dodavatelovi elektřiny. Zjevně je pod vlivem všudypřítomné reklamy na téma fotovoltaických elektráren.

Důvodů, proč začít reálně uvažovat o obstarání si vlastní solární elektrárny, může být několik. Reklamou zmagořeni lidé většinou uvažují, že si sníží účty za elektřinu zakoupením ongrid elektrárny a využíváním elektřiny zadarmo ve dne a případně vydělají jejím prodejem, když ji nespotřebují. Může to fungovat, jestli nechodí ve dne do práce a dokáží spotřebovat, co vyrobí. A řekněme si pravdu, ženy nebývají na mateřské celý život… A i výkupní ceny elektřiny jsou směšné, ty časy solárních baronů už jsou za námi, ti, pro které byl celý systém původně vymyšlen, už jsou „zahojeni“ a pro plebs to není potřeba. Systém virtuální baterie zabíjejí měsíční paušály a poplatky za distribuci zpětně čerpané „vlastní“ elektřiny. Tedy zabíjejí to pro ovčany, pro distribuční firmy je to zlatý důl.

Dalším z důvodů je jistota mít elektřinu v případě výpadku distribuce v případě poruchy, například pro přírodní kalamitu. Na to je potřeba mít svou FVE vybavenou bateriemi, které ale v standardních dotačních FVE nejsou, a jestli, tak žalostně malé, poddimenzované, přitom drahé. Navíc většina střídačů vyžaduje ke své činnosti sfázování s distribuční soustavou, takže je-li ta pro poruchu odstavena, odstavena je i vaše domácnost s dotační FVE.

Jsou lidé, kteří investují do své FVE z ekologických důvodů a snahy chránit planetu. No když si složí klapky z očí a do své uhlíkové stopy započítají i těžbu surovin a výrobu komponentů celé FVE, tedy ne jen panely, kabely, střídače, nosnou konstrukci či baterie, a jejich následnou likvidaci, tedy celkové náklady vlastnictví a provozu,tak přijdou na to, že každé osobní rozhodnutí na základě ideologie je drahé a často pro sebe sama problémové.

Proč jsem elektrárnu stavěl já

Nemohu říct jediný důvod. Jako vždy často, je to kombinace, která v mé situaci, alespoň mě, dává smysl. Důležité je říct, že domácnost, ve které je naše vlastní nedotační FVE instalována, je v neustálém „rozvoji“. Byly doby, kdy jsme platili za elektřinu pár desítek korun měsíčně, doslova. Ale postupně přibývali různé občasné používané stroje do dílny (pořád něco budujeme) i do zahrady (nejen motorové, ale i elektrické) a začali jsme nejen vařit, ale i temperovat používané prostory. S výhledem dalšího rozšiřování spotřebičů energie. Nejen s nárazovou spotřebou, ale i sice nízkou, ale trvalou. Například lednička s mrazákem či bezpečnostní systémy.

Související:  Abyste si neotrávili Vánoce... kupovaným vánočním pečivem

Kombinujeme spotřebu plynu v propan-butanových lahvích, elektřiny a benzínu s olejem. Tedy kupujeme tři druhy energetických médií. Uvažoval jsem, zda by bylo možné nahradit jedno médium jiným. A kolik by to stálo, kdyby se to médium nakupovalo. A co by to udělalo, kdybych měl tu energii vlastní. Ropný vrt na pozemku mít nemůžu, ale elektrárnu by šlo.

Samozřejmě svou roli hráli i investice a provozní náklady. A očekávané úspory. Ale také vývoj na politickém a ekonomickém poli. V situaci řízené inflace pomocí rostoucích cen energie a následně úplně všeho v našem životě jsem se rozhodl postavit vlastní fotovoltickou elektrárnu jako modulární s perspektivou dalšího rozšiřování na už hotové bázi, bez nutnosti předělávání klíčových prvků.

Bral jsem to jako další prvek naší mozaiky nezávislosti. Pěstujeme si velkou část potravin (různé druhy ovoce,zeleniny, brambory), chováme slepice na vajíčka i maso, nějaké to dřevo na topení nebo grilování sa také urodí a namísto kupovaných substrátů a hnojiv si vyrobíme vlastní kompost i ze štěpkovaných vrb.

Ostrovní fotovoltaický systém s velkou kapacitou akumulátoru umožní nejen vyrábět svou elektřinu, ale s její pomocí překlenout i přerušení dodávky elektřiny z distribuce. Protože pořád jsme připojeni k elektrické rozvodné síti, stále můžeme část elektrické energie nakupovat. Jen už to stojí pokaždé méně 😉 A v případě protržení vedení těžkým sněhem nebo silným větrem svaleným stromem nám to nebude vadit. Stejně kdyby se někdo snažil prudce zvýšit cenu elektřiny. Chápu, že cena elektřiny má přímý vliv i na cenu například PHM nebo potravin nebo jiných průmyslových produktů, ale jak jsme psal, část z toho, co potřebujeme,si dokážeme vyprodukovat sami, bez nutnosti nákupu drahých hnojiv a teď už i energie. Tedy dopady zdražování jsou na nás násobné menší, než na ostatní.

Těsně před dokončením naší ostrovní fotovoltaické elektrárny se nabídla možnost koupit starší rodinný dům s pozemkem v těsném sousedství. Tehdy se modulárnost a rozšiřitelnost naší FVE ukázala jako velké plus. S novým bydlením a zázemím totiž vzroste spotřeba energií. Dnes už vodu v elektrickém bojleru nahřívám výhradně z naší FVE a k plynovému kotli využívám také olejové radiátory na temperování místností. V blízké době budeme rekonstruovat koupelnu, střechu a opravovat dvě místnosti, k tomu bude potřeba elektřinu do silných strojů. Namísto distribuce využijeme vlastní elektřinu, takže zase to bude v přímých nákladech o něco lacinější.

Při započtení celkových nákladů na výstavbu FVE od základů a ve srovnání s cenou spotřebované elektřiny řekněme za první rok je vlastní elektřina drahá, násobně dražší. Ale jen proto, že oba objekty mají svou existující elektrickou přípojku a platí se jen za rezervovaný příkon a spotřebu. Máme však v rodině příklad, kdy ke kupenému starému hospodářství bylo potřeba dotáhnout novou přípojku z ulice a po započtení jen elektrické části (dělala se i voda z hranice po dům) to stálo polovinu naší současně velikosti FVE. Pravda, elektrárnu jsme stavěl sám, ne z nejdražších komponentů a věděl jsem, kde nejen svou prací ušetřit.

Související:  Co s použitou zeminou při přesazování květin?

Počítáme samozřejmě s nějakou odsledovanou průměrnou životností komponentů FVE, počítáme s rostoucí spotřebou elektřiny proti minulým spotřebám a platbám a počítáme i s převedením části spotřeby zemního plynu, propan-butanu, benzínu s olejem na elektřinu. V blízkosti domu budu už sekat trávu elektrickou sekačkou, ne benzínovou. V budoucnu plánuji k akumulátorovému křovinořezu koupit i elektrický na kabel. Samozřejmě i akumulátory na vše zahradní a dílenské nářadí už nabíjím ze své elektrárny „zadarmo“.

Palivové dřevo ještě jen budu připravovat, ale nářadí na to už mám, jednak akumulátorovou řetězovou pilu a elektrickou řetězovou pilu, kterou jsme využil při likvidaci staré jabloně. Nemusím kupovat motorovou pilu ani benzín do ní. Třešničkou na dortu by bylo vlastnit elektromobil a nabíjet ho ze střechy.

Takže záměna plynových spotřebičů a benzínového nářadí elektrickým zvýší využitelnost naší elektrárny, tím ušetříme na nákupu benzínu a plynu, ale za elektřinu nezaplatíme ani o korunu navíc. Takže vlastně po čase, po několika letech, bude naše elektřina levnější, než nakupovaná „státní“. A čím rychleji porostou ceny elektřiny, tím dříve se nám investice do vlastní elektrárny vrátí. Ale současné se nemusím obávat problémů dodávek elektřiny z distribuční sítě, až už pro poruchu nebo větší výpadek, jestli by se ukázali větší problémy v rámci grýndýlu. Jste stále více nezávislí. A můžeme si dovolit navýšit spotřebu elektřiny bez obav, že to budeme muset zaplatit.

Takže vlastně ano, elektrárnu jsem stavěl i proto, aby elektřina pro nás byla levnější.

Podobné články:

Starý dům, chatka nebo mobilní dům -...
Sleduji nabídku pozemků a zahrad, vhodných na permakulturní pěstování ovoce...
Číst dále
5 mýtů o zdravém stravování: Skutečně vedou...
Navzdory tomu, že v dnešní době jsou široce dostupné informace o...
Číst dále
rolovací mříže
Mříže na domě
Nemusíte zrovna provozovat nápravný ústav, abyste měli na domě rolovací...
Číst dále
Obezita není pouze estetickým problémem
Obezita není pouze o vzhledu a kráse, kilogramy navíc lidem...
Číst dále
Outdoor potřeby, které se hodí nejen horolezcům
Výlety do přírody, treking, horolezectví, přespání v lese v nouzových...
Číst dále
Jak číst signály svého těla?
Naše tělo je jako stroj, který se ovšem může také...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..