Bílá netkaná textilie je mým neodmyslitelným pomocníkem při pěstování a péči o rostlinky. A to pokojové i balkonové. Je lehká, vzdušná, ale zároveň účinná.
Balkonové rostliny ní přikrývám prvních pár dní, když je dávám na balkon. Chráním je tak před přímým sluncem, ale i silným větrem či deštěm.
Pokojové rostliny, jako ibišek, které letním na balkoně, prvních pár dní obalím netkanou textilií. Listy tak ostré slunce nespálí a po pár dnech „aklimatizace“ jsou odolnější a textilii mohu bez problémů složit.
Dále textilii využívám na přikrytí zeminy v květináči. Navrch dávám keramzit. Vypadá to pěkně, textilie zadrží vodu, aby se nevypařovala a keramzit ji zakryje i zatíží.
Ještě se mi osvědčilo použití netkané textilie při přesazování pokojových rostlin. Na dno květináče dávám drenážní vrstvu z keramzitu. Na něj položím netkanou textilii. Teprve potom dávám zeminu a zasadím květinu. Zemina tak nepropadne do keramzitu a ten je použitelný i při dalším přesazování, bez zbytečného znečištění zeminou.
Černá netkaná textilie je stejně skvělá věc. Tuto využívám hlavně v zahradě. Zabraňuje vypařování vody z půdy a růstu plevele. Osvědčila se mi hlavně na záhonech s jahodami, ale i kolem nově vysazených trvalek. Kolem jahod můžete chodit i tehdy, když prší. Stoupáte po textilii, ne po blátě.
A kde se dá textilie sehnat?
Bílou i černou textilii nabízejí zahrádkářské prodejny. Mají ji balenou v různých plochách nebo v metráži.
K jemnější bílé nebo zelené (možná i v jiných barvách) se dá dostat i jiným způsobem. Z takového materiálu jsou vyrobeny například jednorázové pláště, které se používají při vstupu do některých provozů.
Můžete si je koupit například v lékárně nebo veterinární ambulanci, případně získat jako „suvenýr“ po pracovní návštěvě v takovém provozu.
Komentáře