Ještě se leden ani nepěehupl do své druhé poloviny, už nás v pořadu STV „Postav dom, zasaď strom“ nabádají k prvním pracím v zahradě. Navzdory minusovým teplotám, sněhu či ledu. Neříkám, že se to nedá. Právě naopak. Ve vinohradu můžete začít již nyní. No podle lunárního kalendáře právě období od jedenáctého do dvacátého sedmého ledna zas až tak vhodné není. Měsíc totiž přibývá.
Cestou do zahrady vždy procházím kolem obrovského vinohradu. Vlastní ho jeden pán a dělá víno na prodej. I když má traktor, používá postřiky, tedy zjevně nepěstuje bio hrozny, některé práce dělá ručně. Vlastně to jinak ani nejde. Například řez révy. A jelikož má i několik stovek kořenů, aby vše stihl do jara seříznout, začíná už na podzim. V listopadu. A tak vždy, když jdu kolem, pozoruji, kam až s prací postoupil.
U malých pěstitelů je situace jiná. Vzhledem k tomu, že nemají kořenů až tak mnoho, mohou se o ně postarat ve správném čase. Zvlášť když vědí, že dodržením určitých pravidel mohou ovlivnit kvalitu i velikost úrody. Dokonce i použití chemických postřiků.
Péče o révu podle lunárního kalendáře zahrnuje několik jednoduchých zásad. Týkají se sázení, řezu, zavlažování, odstraňování plevelů a případných škůdců a hnojení.
Řez révy
Začátkem roku sázet velmi nebudeme, ale na řez je už čas. Můžeme ho dělat od ledna do konce března. Během těchto měsíců však třikrát nastane zhruba dvoutýdenní období, kdy Měsíc přibývá. Tehdy je dobré práce na řezu révy přerušit. Míza totiž stoupá do nadzemních částí rostlin. Při řezu v tomto čase dochází k jejímu nadměrnému vytékání z řezné rány, což následně oslabí celou rostlinu. Pokud pak přijde třeba silný mráz, hrozí jí zmrznutí.
Vhodným obdobím na řez révy je čas, když Měsíc ubývá. Nejideálnější jsou dny plodů. Tedy dny v znameních Beran, Lev a Střelec. Tehdy je míza při kořenech rostlin. Rány a celkové oslabení jsou tak minimální.
Pokud vám réva málo rodí a chcete ji „oživit“ vyplatí se udělat řez těsně před Novem nebo přímo v době Novu.
Sázení révy
Při sázení révy platí, že chceme aby dobře rostla. Proto ji vysazujeme v čase dorůstajícího Měsíc. Nejlepe ve dnech plodů (Beran, Lev a Střelec).
Zavlažování révy
Révu je dobré polévat co nejméně. Pokud se vysadí ve správném čase a tehdy se i dobře polije, pak roste bez problémů. Pokud ji však chcete dopřát vláhu, zvolte si dny listů při ubývajícím Měsíci. Vyhněte se dnem květů, což jsou dny v znameních Blíženci, Váhy a Vodnář, protože hrozí napadení hmyzem.
Hnojení révy
Ideální jsou dny plodů v době ubývajícího Měsíce. Ale jen dny v znameních Beran a Střelec. Ve dnech Lva půda dost vysychá.
Odstraňování plevele a škůdců
Na tyto práce se hodí období ubývajícího Měsíce. Pokud jsou škůdci v zemi, zasáhněte ve dnech kořenů (Býk, Panna, Kozoroh). Pokud jsou na povrchu, zásah udělejte ve dnech Raka (případně ve dnech Blíženců a Střelce).
Možná se vám zdá, že starat se o révu podle fází Měsíce je složité. No postupně zjistíte, že podobné pravidla platí i u jiných rostlin a že je to naprosto přirozené a jednoduché. Stačí se občas podívat na oblohu, jak vypadá Měsíček (zda je „C“ nebo „D“, tedy zda couvá nebo dorůstá) nebo do lunárního kalendáře.
Komentáře