Vyžínač, ze kterého nebolí záda? Ano, i takový je.

Koupit velkou zahradu je vážné rozhodnutí. Musíte myslet na spoustu věcí, mezi jiným i na to, jak sekat poměrně velkou plochu trávy na pozemku. Koupit velkou a drahou sekačku, která většinu času nebude využita? Koupit silný vyžínač za dobrou cenu, ale trpět bolestmi zad při namáhavém sečení? Nebo si objednávat sekání od některého ze sousedů a platit za to? Protože koupit seno ještě jako trávu a odvézt si ho nikdo nechtěl. Nakonec jsme našli elegantní a přitom jednoduché řešení pro naši novou zahradu.

Dosud jsme obhospodařovali malou zahrádku za městem a trávu pod stromy a mezi květinami či révou jsme kosili malým motorovým vyžínačem. Na citlivou práci kolem stromků a malých keřů to bylo dobré, i když práce s ním byla na celý den a po takové šichtě člověk cítil nejen záda, ale i ruce. Představa, že bychom měli plochu osmkrát větší sekat tímto strojkem, byla nepřijatelná.

Koupě silného křovinořezu/vyžínače by byla řešením jen částečným. Silnější motor a větší záběr žací struny by zvládl posekat pozemek dříve, ale zase větší hmotnost celého křovinořezu by dala zabrat zádům. A když jsem po operaci bederní ploténky, vrtět se celý den s křovinořezem by nebylo nejlepším nápadem.

Lištová nebo bubnová motorová sekačka s předním bubnem, protože se bavíme o sekání i velké trávy, ne jen přistřihování anglického trávníku před domem, by byly opačným extrémem. Skutečně využity by byly jen asi dvakrát ročně na ploše menší, než je doporučená pro tento typ stroje a proto by jejich nákup byl neefektivní investicí. Ještě by v úvahu přicházela sekačka na malotraktor či motorovou jednotku typu Vari. Jenže orat ani jinak ve velkém obdělávat půdu tímto způsobem neuvažujeme, tedy opět by stroj byl nevyužitý.

koseni

Z této dilemy nás vyvedl náhodný objev na internetu. Při hledání optimální velké a optimální ne drahé sekačky jsme objevili zajímavou kombinaci. V podstatě motorový vyžínač, namontován na podvozek. Takže kombinace nízké ceny, slušného výkonu a bez zátěže zad. Člověk s tím po zahradě jezdí jako se sportovním dětským kočárkem a seká před sebou trávu žacím kotoučem nebo silonem.

Po delším zvažování a hledání dalších informací jsme nakonec sekačku Zipper ZI-MOS125 přes internet objednali a začali s ní sekat. Zkusil jsem používat ocelový trojzub, ale to se mi nějak nezdálo, používám plastovou hlavu na strunu 2,4 mm. Tu původní, levnou, jsem nakonec vyměnil za kvalitnější a pohodlnější žací hlavu Oregon. Snadno se do ní dává nová struna a nenamotáva se na ni vysoká tráva. A že touto sekačkou dokážu sekat i louku, na které tráva dorostla i do půldruhého metru výšky!

Související:  Březen je měsíc výsevu rajčat

kosenie

Sekačka je uložena na podvozku se dvěma koly, snadno se ní manipuluje okolo stromů a plotů. Stroj se dá natáčet kolem svislého čepu, aby se dalo sekat po bocích. Kola nesou celou váhu stroje, takže stačí za Zipperem pouze chodit, resp. ho tlačit před sebou. Jednou rukou držím rukojeť, druhou na ručce ovládám plyn. Dá se tím sekat nejen na rovině, ale problém jí nedělá ani svah, pravda chce to dobrou turistickou obuv 😉

Po tom, jak jsem vykosil asi 14 arů staré zanedbané louky, jsem ji posekal i podruhé a ještě jednou to budu muset udělat na podzim. Kolem dvora, záhonů i v nově založeném ovocném sadu sekáme častěji, ale malé plochy. Nechávám trochu květů pro včely a čmeláky. Zkosit vše najednou nemá cenu. Mimo jiné Olinka nedokáže najednou všechno seno použít a zpracovat. Než by mělo shnít na louce, raději sekáme každou sobotu jiný kousek louky pod stromy. Vytvářím tam různé chodníčky a plochy mezi stromy, vhodné i pro zalévání paprik a rajčat pod stromy, i pro sklizeň.

koseni

Nakonec jsme našli sekačku, která nestojí mnoho peněz a ze které mě nebolí záda. Zi-Mos 125 je silný stroj se snadnou obsluhou a na sekání s ním se doslova vždy těším. Za pár hodin práce se necítím unavený, ale jsem spokojený s tím, co s ním dokážu.

Podobné články:

Aby brambory neutíkali po sporáku
Určitě tuto situaci znáte. Snažíte se udržovat sporák čistý. Po...
Číst dále
Pěkný a nebo jedlý balkon?
Máte i vy balkon? A i ho využíváte? Jistě, většina...
Číst dále
Namísto sjednocení kvality potravin EU nařídila sjednocení...
Lidé, kteří měli možnost při cestách do Německa a Rakouska...
Číst dále
8 důvodů, proč jíst vejce častěji
Vejce jsou jednou z mála potravin, které si právem zaslouží...
Číst dále
Ostružiny dostali nové vedení
Ostružiny jsou chutné ovoce, které roste na velmi dlouhých větvích....
Číst dále
Co s použitou zeminou při přesazování květin?
Ať už pěstujete pokojové nebo i balkonové květiny, z času...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..