Každá zahrada je životně závislá od vody. Kvalita půdy rozhoduje o tom, které rostliny můžete pěstovat, ale dostatek vody je rozhodující, zda se nějaké úrody dočkáte. Cosi o tom vím z dob, kdy jsme se s rodiči starali o zahradu za městem, závislí jen od zachycené dešťové vody. To je už naštěstí minulost, vlastní studna je velkou výhodou. Na zalévání zeleniny je třeba vodu nechat odstát a trochu ohřát. K tomu slouží nádrž, která je po zimě již opět v provozu. Stačilo jedno odpoledne po práci a jsme připraveni na novou sezónu pěstování paprik a rajčat v naší zahradě.
Před zimou jsem samozřejmě vodu z plastové nádrže vypustil, aby se nepoškodila rozpínajícím se ledem. Také jsem sbalil všechny hadice. Teď jsem musel všechno udělat v opačném pořadí. Nejprve jsem ale zkontroloval samotné elektrické ponorné čerpadlo a třímetrovou hadici, která je k němu napevno. Pak jsem opět položil k plotu třicet metrů zahradní hadice o průměru 19 mm mezi studnu a plastovou nádrž u záhonů a následovala zkouška, zda někde neprotéká nebo nekape na spojkách.
Vodu ze studny jsme netahali od podzimu. Přišlo mi rozumné ji kompletně vytáhnout a při tom vyčistit i plastovou nádrž od zbytků řas z minulého roku. Prázdná nádrž přes zimu dobře vymrzla, tak jsem ji zevnitř vypláchl proudem vody. Čistou nádrž jsem nakonec naplnil vodou ze studny. Zeleninu zatím nemáme vysázenou, ale v tomto období jsme sázeli nějaké ovocné keře a květiny a dost vody spotřebuji i na zavlažení právě zasazeného vrbového plotu.
Kromě této velké nádrže máme asi 20 m od ní další zásobu vody v plastovém 120 litrovém sudu v blízkosti dalšího záhonu. Proto je od nádrže položena další půl coulová hadice a při čerpání vody stačí propojit přívodní hadici rychlospojkou buď na vstup do nádrže nebo do hadice k soudku.
Když začne horké léto, my budeme připraveni na zavlažování všech pěstovaných rostlin.
Komentáře