Reflexní páska stojí asi třicet korun, přesto dokáže zachránit lidský život. Věděli jste, že 70 % chodců umírá na silnicích za snížené viditelnosti? Ano, zemřou, jelikož je řidič auta neviděl, případně viděl, ale zpozoroval je příliš pozdě na to, aby stačil zareagovat a vyhnout se jim.
„Vždyť teď v noci stejně nic nejezdí.“
„Vezmu si bílou mikinu, pak mě řidiči uvidí.“
To jsou typické myšlenky lidí, kteří si odmítají vzít jakýkoliv reflexní prvek, i když ví, že půjdou po silnici potmě. Od února 2016 tímto jednáním navíc porušují zákon. Novela zákona totiž přikazuje nosit reflexní prvky při chůzi po komunikaci. Přikazuje je nosit pouze mimo oblasti osvětlené veřejným osvětlením a za snížené viditelnosti.
Snížená viditelnost není pouze v noci
Češi tuto povinnost poměrně dodržují a je to jenom dobře. Měli by si však uvědomit dvě věci:
- Sníženou viditelností nerozumíme pouze noc. Zhoršená viditelnost je i za hustého deště, při sněžení, v mlze nebo prostě tehdy, když je zataženo.
- V ohrožení nejsou jenom chodci, ale všichni, co se nějakým způsobem pohybují po komunikaci. Tedy i cyklisté, běžci, jezdci na koloběžkách apod.
Reflexní pásek je dobré nosit nejen v noci a nejen při chůzi. A proč zrovna reflexní pásky?
Reflexní páska je malá a levná
Existuje celá řada reflexních prvků, jen málo z nich je však tak flexibilních jako reflexní pásky. Dají se ovinout kolem ruky, nohy, madla od kočáru, ucha od kabelky či školního batohu, rámu kola apod. Jde o univerzální prostředek, který si může půjčovat celá rodina. Chodec by měl mít ideálně rovnou dvě pásky – jednu na ruce nad zápěstím a druhou na noze někde u kolene. Samozřejmě je vhodné pásky umístit na končetiny, které jsou směrem k silnici.
Reflexní pásky se dnes dají sehnat nejen v samonavíjecí plastové podobě, ale také jako textilní pásky na suchý zip. K dispozici jsou v různých barvách, i když typická zářivá žlutozelená je prostě nejlépe vidět.
Komentáře