Přestože je pohanka velmi zdravá a chutná, mnozí ji vůbec neznají. A to je velká škoda. Vždyť ještě naši prarodiče ji pěstovali a pochutnávali na skvělých jídlech z ní připravených. A to možná ani nevěděli, jaké pozitivní účinky taková obyčejná pohanka má. Zato však neznali, co je to zácpa či srdečně-cévní choroby. Abyste i vy získali cenný rutin či důležitou nerozpustnou vlákninu, obohaťte si svůj jídelníček o pohanku. A co si z ní připravit? Zkuste třeba pirohy.
Receptů na přípravu pohanky není až tak mnoho. Přitom stačí povolit uzdu fantazii a najednou zjistíme, že možností jak pohanku využít je nepočítaně. Celá zrna po uvaření poslouží jako základ například skvělému rizotu. Pokud však přidáme více vody a déle pohanku vaříme, vznikne kaše s příchutí, jakou si vybereme. Rozpuštěné máslo jí dodá jemnou chuť i vůni. Pokud na něm ještě opečeme nadrobno nakrájenou cibulku a přidáme špetku soli, neodolatelná variace na slano je na světě. Že byste raději sladké? Žádný problém. K uvařené kaši z pohanky přidejte rozpuštěné máslo, ochuťte medem a skořicí. Olizovat budou dospělí i děti. A pokud se vám chce trochu pohrát, vyzkoušejte pirohy. Jsou skutečně vynikající.
Pohankové těstoviny plněné tvarohem
Kdo by neznal pirohy. Malé či větší taštičky z jednoduchého těsta, plněné nejrůznějšími náplněmi. No nejen nádivkou se mohou lišit. I samotné těsto nabízí bezpočet možností. Pokud totiž část obyčejné pšeničné mouky nahradíme například pohankovou, získáme nejen osobitou chuť a barvu těstovin, ale i cenné obsahové látky. Poměr je dobré vyzkoušet, protože příliš mnoho pohankové mouky může způsobit, že těsto bude příliš tuhé a drobivé. I jeho chuť může být výraznější, což nemusí každému vyhovovat.
Na pohankové pirohy potřebujeme
Mouku. Mně se osvědčil poměr 1:4 . Čili 1 díl pohankové mouky a 4 díly pšeničné mouky. K tomu 1 vajíčko a trochu vody. Ze surovin vypracujeme vláčné těsto, které necháme chvíli odpočívat.
Mezitím si připravíme nádivku z dvou vařených nastrouhaných brambor a asi 100 g tvarohu. Můžeme ji podle chuti trochu přisolit.
Těsto tence vyválíme a rozkrájíme na čtverečky. Každý čtvereček naplníme nádivkou, uzavřeme spojením protilehlých úhlů. Okraje vzniklých trojúhelníčků dobře utlačíme. Hotové pirohy uvaříme ve vroucí osolené vodě, pokud dva krát nevyplavou.
Uvařené taštičky polijeme rozpuštěným máslem, ve kterém jsme opražili na drobno nakrájenou cibuli. Tuto dobrotu, jen pod názvem „tatarčané pirohy“ prezentoval před časem Jaro Žídek v relaci Nebíčko v papuľke.
Komentáře