I vy ve své zahrádce pěstujete jablíčka? A také se vám stává, že bývají červivé a později rychle shnijí? Příčinou jsou nejčastěji obaleči. Ty věru umí nadělat pořádně škody. Proto pokud zasáhnete proti těmto škůdcům v pravou chvíli, můžete si zachránit celou úrodu.
Obaleče, pilatky a vrtivky. To jsou takové malé, ale mazané potvůrky. Škodí na několika ovocných druzích. Obaleči na jabloních, hruškách či révě. Pilatky na švestkách. A vrtivky nejvíce na třešních a višních. Zavrtávají se do ještě nezralých plodů, kde po sobě zanechávají trus a chodbičky. Ty jsou vstupní branou pro hnilobu. Pokud se k tomu ještě přidá deštivé počasí, budoucí úroda může shnít ještě před dozráním. Rovnou na stromě.
Co jsou to obaleči
Obaleč je vlastně motýl, kterého přes den neuvidíte. Létat začíná až podvečer. Případně v noci. Koncem května až začátkem června, při teplotě 16 až 17 ° C nalétává na listy, kde klade vajíčka. Z nich se líhnou housenky, které jako první začnou obžírat listy. Později se pustí i do plodů a zavrtají se rovnou do středu. Tam během tří až pěti týdnů dospějí a zakuklí se. Z nich se koncem července až začátkem srpna vylíhne další, v pořadí druhá generace motýlů.
Kdy zasáhnout proti obalečům
Ačkoliv obaleč jablečný má za rok dvě generace, ta druhá, červencová, není až tak nebezpečná. O to větší pozornost se vyplatí věnovat té první. Květnové. A kdy je pro ochranu ten správný čas? Zkušení zahrádkáři tvrdí, že obaleči začínají nalétává v době intenzivního kvetení bezu. Tehdy si připravte vhodný postřik.
Postřik = chemie? Ne vždy!
Ačkoliv pod názvem postřik se mnohým hned vybaví tvrdá chemie, ne ve všech případech je tomu tak. Ani postřiky proti obalečům nejsou výjimkou. Najde se i postřik na přírodní bázi. Je účinný ve stádiu líhnutí housenek na listech, což je asi měsíc po odkvětu. Výhodou je, že neškodí včelám ani člověku. Jeho aplikace je jednoduchá a účinnost spolehlivá.
Proto pokud chcete mít letos úrodu bez červíků, pusťte se do postřiku. Bez už voní široko daleko.
Komentáře