Řeznictví v našem okolí výrazně ubylo. Ať chceme nebo ne, pro maso už dnes většinou musíme zajít do nejbližšího supermarketu. Najdeme ho tam balíčkované. Jaká úskalí ale nákup takového masa přináší? Představíme si jedno z nich – takzvané křehčené maso.
Na slaném hadru si nepochutnáte
Při koupi balíčkovaného masa byste si měli dát velký pozor na křehčené maso. Do takto upravovaného masa se prostě a jednoduše vpíchnou jehličky, které dovnitř vhání vodu s rozpuštěnými konzervanty. Cíl je jednoduchý, co nejvíce „napumpovat“ objem masa. Kuřecí nebo třeba krůtí řízky tak vypadají v plastové misce větší. Jenže vy si vlastně, aniž byste to tušili, kupujete hlavně vodu. Jakmile takové maso doma začnete tepelně upravovat, stane se z něj jakýsi podivný hadr, který ze sebe vypustí spoustu vody a navíc se výrazně zmenší, někdy až o polovinu. Konzervanty v něm už zůstanou, ale vy si na něm moc nepochutnáte. Nemá totiž žádnou šťávu, vůni masa a navíc je hodně slané. Obsahuje navíc až 25 % vody se solí a dalšími látkami přídavnými látkami.
Návod, jak se vyznat ve složení
Jak vlastně křehčené maso, tento elegantní podfuk a útok na naši peněženku, rozpoznat? Tato úprava masa by měla být výslovně uvedena na obalu masného výrobku, bohužel ale ne vždy se tak děje. Stane se, že výrobce jaksi „zapomene“. Podle čeho se tedy má zákazník řídit, když to na první pohled vypadá úplně stejně jako klasické maso? Většinou se tímto způsobem upravuje krůtí, kuřecí a králičí maso, takže budete-li kupovat některý ze zmíněných druhů, věnujte nákupu zvýšenou pozornost, abyste se nenechali zbytečně ošálit. Křehčené maso přitom na pultech najdete mražené i chlazené. Pokud na obalu slovíčko křehčené neobjevíte, měli byste se podívat na podrobný popis a složení výrobku. Jestliže je zde například krůtí prsa 75 % a dále vyjmenována voda, stabilizátory atd. je jasné, že tu proběhla úprava křehčením, i když to na etiketě přímo uvedeno není a potom můžete ve výrobku očekávat až 25 % vody. Je-li zde ale prostá informace, že jde o kuřecí prsa, je to maso neupravované a můžete po něm s klidem sáhnout.
Nejste tak bohatí, abyste si mohli kupovat levné věci
Co křehčenému masu říkají odborníci, kteří se zabývají výživou? Podobně jako ostatní potraviny, i toto maso musí odpovídat zásadám zdravotní nezávadnosti, takže se podle nich samozřejmě nemusíte bát, že se jeho konzumací otrávíte. Jenže i když je křehčené maso nezávadné, ještě to vůbec neznamená, že je také zdraví prospěšné. Voda vstřikovaná do masa obsahuje sůl a polyfosfáty, které mají zajistit, aby se voda v masné tkáni udržela. I když sůl naše tělo potřebuje, s jejím větším příjmem stoupá krevní tlak a také nebezpečí chorob srdce a cév. Negativně ale na náš organismus hlavně působí polyfosfáty. Fosfor je sice důležitý prvek, ale když ho dostáváte ve větším množství, snižujete schopnost svého těla vstřebávat vápník, který je nezbytný pro stavbu kostí a zubů. Navíc polyfosfáty najdete i v jiných potravinářských výrobcích, třeba v tavených sýrech. Proto byste si na jejich množství opravdu měli dávat pozor.
Volba, jestli si křehčené maso koupíte, je na každém z vás. Někoho může zlákat nižší cena. V tom případě byste ale měli brát v úvahu, že si vlastně kupujete vodu. Přepočítáte-li si potom cenu skutečného masa na kilogram, zjistíte, že se vám koupě křehčeného masa proti tomu neupravovanému nakonec pěkně prodražila…
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/32.0.1700.76 Safari/537.36
Boužel tohle není jen u kuřat ale i ryb a ostatních mražených výrobků.