Chcete připravit kompletní zdravý oběd bez použití hory nádobí a bez zbytečného tuku? Zkuste použít parní hrnec nebo jen obyčejnou napařovací nádobu. Jídlo je rychle hotové, zachová si barvu i vitamíny. A přirozená chuť použitých surovin se ještě zvýrazní.
Elektrický parní hrnec Tefal mám doma už více než dva roky, no až tak často jeho služby nevyužívám. Osvědčil se mi ale na svátky, když doma děláme bramborový salát. Tehdy je velmi praktický. Do jednotlivých nástavců naplním syrové brambory, kořenovou i mraženou zeleninu a dám vše najednou napařovat.
No parní hrnec dokáže i jiné věci. Nedávno jsem například zkoušela připravit v něm kompletní oběd. Krůtí maso, brambory ve slupce a rýži. Na jeden díl rýže jsem přidala dva díly vody a trochu soli. To byla jedna příloha. Další byly brambory ve slupce, nakrájené na čtvrtky. Mírně osolené. Plátky ryby jsem už dělala předtím. Byly výborné. No tentokrát jsem poprvé vyzkoušela připravit tímto způsobem i maso. Krůtí medailonky. Nejprve jsem ho nechala asi hodinu v marinádě z olivového oleje, sojové omáčky a různého koření. Několik plátků jsem rozložila na dno napařovací nádoby. Zbytek jsem si odložila na klasické opečení na přírodno. Pro jistotu. Mému příteli totiž ne všechny mé experimenty chutnají. Do nádoby na vodu jsem pak už jen nalila dostatek vody, jednotlivé nádoby naskládala na sebe a pustila paření. Vše najednou.
Můj parní hrnec má časovač na 60 minut. Čili po hodině mě pískáním upozornil, že ho mám buď vypnout nebo doplnit vodu a pustit znovu. Pohodlně jsem ho vypnula. Všechno jídlo bylo hotové. Včetně masa.
Musím se pochlubit, že medailonky opékané na stejkové pánvi, samozřejmě na troše olivového oleje, voněly i chutnaly výborně, no medailonky z parního hrnce byly lepší. Šťavnatější. A chutnaly i příteli.
Někdy, když se mi nechce překládat elektrický parní hrnec z poličky na kuchyňskou linku, používám napařovací nádobu. Mám doma dvě různé. Jsou z nerezu. Vypadají jako klasické hrnce. Jen jsou na spodní straně děrované. Každá z nich má jiný průměr. Tím pádem i jiný objem. Jedna má průměr dvacet a druhá čtyřiadvacet centimetrů. A tak jedna perfektně sedí na pánev a ta druhá na menší hrnec. Skládám je pak jednoduše tak, že na dno pánve nebo hrnce naliji vodu, pak položím napařovací nádobu. Do ní dám syrové brambory, zeleninu či maso. Nakonec přiklopím pokličkou a dám na plynový sporák. Když voda začne vřít, snížím plamen na minimum a nechám pařit. Od hrnce můžu i odejít, ne však daleko. Občas je potřeba zkontrolovat, zda je ve spodní nádobě dost vody.
Pokud připravuji jen zeleninu, stačí ji nechat pařit dvacet minut. Rýže a maso potřebují trochu více času. Když si chystám jídlo jen pro sebe, stačí mi i ta menší nádoba. V pohodě v ní připravím jednu až dvě porce jídla. Pokud potřebuji uvařit třeba brambory pro tři nebo čtyři osoby, použiji větší napařovací nádobu.
Napařovací nádoby využívám i na ohřívání jídla. Rovně v misce nebo na talíři. Jde to rychle a je to rozhodně zdravější způsob jak mikrovlnka. Kdo doma připravuje knedlíky či pařené buchty, také parní nádoby využije. Dokonce jsem jednou dělala na páře i muffiny. Neměli sice zapečenou „kůrku“, ale chutí byly výborné.
A na co využívám páru nejčastěji? Pro přípravu brambor ve slupce. Vyplatí se vyzkoušet. Čerstvě připravené chutnají skvěle i samotné. Dokonce i bez soli.
Komentáře