Jistě, lososový tatarák jste už vyzkoušeli a chutnal skutečně znamenitě, ale proč se nevydat pod mořskou hladinu ještě jednou – a tentokrát z nich nevylovit pražmu královskou, která skutečně dostojí svému pojmenování se ctí a slávou. Ochutnejte ji proto s klasickým olivovým olejem, typickým pro středomořské kuchyně a dopřejte si chuťový zážitek králů. Tak lehký, jak jen pro klasické letní stolování může být. Nejen na přípravu, ale i v ohledu stravitelnosti, protože k srpnovým vedrům nepatří žádná složitá jídla, že?
Příprava není složitá, zvládne ji i začátečník
Když se řekne grilovaná pražma, vybavíme si určitě marinádu z olivového oleje, česneku a citronové šťávy, stejně jako bylinky, které dokreslí onu velmi jemnou chuť rybího masa a dopřejí nám jedinečný gurmánský zážitek. Právě klasika v podobě olivového oleje je důležitou součástí každého rybího pokrmu z prosluněných oblastí Španělska, Itálie, Chorvatska a Řecka – to ví každý, kdo se někdy do těchto destinací vydal (nejen) na letní dovolenou. Třeba španělský extra panenský olivový olej Arbequina nabídne ovocné aroma a je vhodný nejen do salátů, ale právě pro jemná bílá masa, jejichž tradičním zástupcem je pražma. Na španělském jihu si ji dopřávají stejně tak často, jako se v Norsku na talíři objevuje například právě losos.
Olivový olej aneb nízká acidita, jasně deklarovaná země původu a extra panenská varianta, to už ale jistě víte, protože osvěta je v tomto směru dnes už vlastně všudypřítomná. Pražmu můžete znát i pod poněkud archaičtějším názvem mořan zlatý, v dospělosti může mít až sedm kilogramů (běžná je však váha výrazně menší). Loví se poměrně snadno, běžně totiž žije v hloubce pár desítek metrů a rybáři ji mohou spatřit často jen těsně pod úrovní hladiny. A jen tak mimochodem, i když je populární hlavně ve středomořské oblasti, žije v menší míře i u břehů Francie nebo spíše jižněji položených částí Velké Británie a Irska. V antice se jí tedy „nešlo“ vyhnout a jistě není divu, že se do ní zamilovali hlavně Řekové, kteří ji zasvětili bohyni lásky Afroditě.
Komentáře