Dětská spála – šarlach

Dovolená u moře

Spála se řadí do kategorie dětských onemocnění. Objevuje se nejčastěji u dětí ve věkovém rozmezí čtyři až dvanáct let. Může postihnout i starší děti a případě i dospělé. Tyto případy jsou ale spíše ojedinělé. Dříve se jednalo o velice nebezpečné onemocnění, které zanechávalo vážné zdravotní následky. Spála mohla způsobit vážné poškození ledvin nebo i srdce. V současné době se spála poměrně dobře léčí. V tomto článku vás seznámíme s projevy spály a také se způsobem léčby.

Co spálu způsobuje

Spála existuje ve dvou typech. Prvním typem je ranná spála, která ovšem není tak častá a druhým typem je spálová angína, na kterou se nyní zaměříme. Spálovou angínu způsobuje poměrně nebezpečná bakterie Streptococcus pyogenes.

Jak se spála projevuje

Nástup spálové angíny je poměrně rychlý a dobrou zprávou je, že ji lékaři dokáží často velmi snadno identifikovat. Mezi příznaky spály totiž patří i specifická vyrážka. Mezi další příznaky patří horečka – často velmi vysoká. Dále je to intenzivní bolest v krku, která může způsobit i problémy s polykáním. Objevuje se také zčervenání kůže. Dojde také ke zvětšení mízních uzlin. Mezi další projevy patří například bílý povlak na jazyku, nateklé mandle a objevuje se také nepříjemné svědění pokožky. Ze začátku může spálová angína vypadat jako obyčejná angína, protože se vyrážka objevuje až o několik dní později. Pokud ale podobné příznaky pozorujete, je vždy nutné navštívit lékaře, který nemoc diagnostikuje.

Jak probíhá léčba spály

Pokud se spála potvrdí (lékař ji diagnostikuje pomocí viditelných příznaků a pomáhá mu také výsledky odběru krve a výtěru z krku), jsou nasazena antibiotika. Pacient musí užívat antibiotika penicilinového typu, protože právě penicilin je v boji proti Streptococcus pyogenes nejúčinnější. Antibiotika se berou zpravidla 10 dní. Během této doby by mělo být dítě izolováno od ostatních dětí, protože může dojít k poměrně snadnému přenosu.

 

Podobné články:

Zabijačka vlastníma rukama, zvládneme to?
Na pravé vesnické zabijačce jsem byl naposledy jako malý kluk,...
Číst dále
Jak připravovat zavařeniny, aby se nám nekazily?
Vaše babička nebo maminka dělávala chutné zavařeniny. Vy jste si...
Číst dále
Mokrá bageta z nádraží
Ach, a já jsem se tak těšila. Tak jako vždy,...
Číst dále
Ale jen včely a covid budeme vyzdvihovat
Pomalu přichází jaro a zahrádkáři se těší na zelené záhony...
Číst dále
Drtič zahradního odpadu nám ušetří kupu peněz
V jedné internetové diskusi jsem se dověděl, že v dnešní...
Číst dále
Okurky sklízíme i na podzim
Okurky jako sezónní zelenina mají většinou krátký život. Po vysetí...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..