Vyseli jsme papriky pro novou úrodu

Konec ledna je termín, kdy by se v našich končinách měli dostat semínka paprik do substrátu, aby stihli do začátku sezóny vyklíčit a vyrůst do velikosti, kdy už snesou pobyt venku. Tak se do toho Olinka pustila. Já jsem jí samozřejmě při tom „pomáhal“ fotoaparátem, tak vám přináším informace i fotografie, jak jsme si založili další sklizeň zeleniny v naší zahradě. Protože papriky máme také rádi a máme pro ně dost místa.

Sazenice zeleniny nekupujeme, pěstujeme si je sami doma. Protože na trhu prodávají často pěkné sazenice paprik i rajčat, ale v podstatě kupujete zajíce v pytli, nevíte, co vám z toho vyroste, jaká odrůda. Ale ani pěstování ze semen, které koupíte v hypermarketech nemusí být žádná výhra. Jste závislí na odrůdách, které vám prodejce nabídne, on zase na certifikovaných, tedy patentovaných odrůdách producenta a není zaručeno, že se nestanete na dodávce semen každoročně závislí, protože mnohé odrůdy ze semen z obchodu mají problém s další reprodukcí. Typicky odrůdy označené jako „F1“ jsou kříženci v prvním roce, z nichž máte skvělou úrodu, ale z jejich semen, pokud vyklíčí, můžete dostat zcela jinou rostlinu, než byla rodičovská. A mnohé semena z plodů z kupovaných semen nevyklíčí vůbec, je v tom zřejmě záměr.

Proto si z vlastní úrody odkládáme semena nejkrásnějších plodů již několik let. Dělali to tak už naši prarodiče a je to ověřená metoda uchování dobré zeleniny pro další pokolení. Zatímco jsme měli jen malou zahrádku nebo pěstovali zeleninu na balkoně, stačilo nám jen pár sazenic. Dnes do velké zahrady sázíme více zeleniny, veškerou dokážeme i sníst za pomoci rodinných příslušníků i přátel na grilovačkách, takže i sazenic si připravujeme trochu víc 😉

Největším problémem při domácím vysévání je problém s názvem „padání klíčících rostlin“. Je to houbovité onemocnění a zabránit se mu dá i speciálním supresivním substrátem. Takový jsme dopřáli i naším budoucím sazenicím.

supresivní substrát

Olinka jím naplnila plastové sadbovače, zemi trochu utlačila, vyhloubila jamku a do každé vložila tři semena, pro jistotu. Pokud vyklíčí všechny tři, nebude problém odstranit nejslabší rostlinku. Ale ne vytržením, to by poškodilo kořínky ostatních rostlinek. Prostě ji vždy odstřihne malými nůžkami.

semena papriky

Semena z loňské sklizně po vysušení počkali v tmavém a chladném místě, dokud přijde jejich čas.

semena papriky v substrátu

Vyseli jsme dvě odrůdy, jednu masitou jablíčkovou, druhou klasickou podlouhlou. Po zakrytí semen Olinka substrát ovlažila vodou.

Pak dostali sadbovače stříšku a šli na své místo u okna na jižní stranu.

mikroklíma

Průsvitný kryt propouští světlo k budoucím malým rostlinkám a současně vytváří mikroklima, aby semínka vyklíčila. Pokud se jim bude dařit klíčit tak, jako loni, zanedlouho budeme mít nejen celý balkon, ale i ostatní okna našeho bytu plné vitálních sazenic všech možných druhů zeleniny. Doma pěstovaná zelenina neobsahuje žádné pesticidy ani jiné nepřirozené příměsi. Žije jen z čisté země, čisté vody a čistého vzduchu naší zahrady.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..