Vysejte papriku. Už je čas.

Že se vám to zdá příliš brzy? Že ještě ani pořádná zima nebyla a už by tu za chvíli mělo být jaro? No, moje šéfka dnes prohlásila, „Za dva měsíce už budete kopat v zahrádce“. Popravdě, zdá se mi to i vcelku reálné. Ale kromě toho, zda jaro přijde v březnu nebo trochu později, aby ze semínek papriky vyrostly sazeničky, trvá to poměrně dlouho. Proto je v lednu na jejich výsev ideální čas.

Vím, ne každý si dokáže vypěstovat své vlastní sazenice papriky či rajčat. Někdo na to nemá podmínky, jinému se nechce, však když přijde čas výsadby, na trhu je sazenic na mraky. Je na tom kus pravdy. Na druhé straně, už jste si někdy všimli, kolik různých odrůd například papriky dostanete ve formě semínek koncem zimy a kolik odrůd hotových sazenic později na trhu? Zatímco semínek je možná i několik desítek odrůd, tak sazenic máte tak tři-čtyři druhy. I to se mnohdy od prodejce dozvíte pouze to, zda je ona paprika bílá a či zelená. Možná ještě tak, zda je pálivá. No jestli bude i ve skutečnosti taková, zjistíte až o pár týdnů. No a právě proto si já nejraději před-pěstovávám sazeničky sama.

Agroperlit jako ideální substrát

semínka papriky v agroperlitu
semínka papriky v agroperlitu
Na výsev a pěstování sazenic se mi v minulosti osvědčil hotový výsevní substrát. Mělo to však jednu malou nevýhodu. Občas se mi stalo, že mi drobounké sazeničky začaly „padat“. Podle názoru odborníků je to způsobeno přemnožením hub v substrátu. No jistě, aby se nemnožily, když se vycházející semínka často polévají a udržují v teple. Pokud jsem tomu chtěla zabránit, musela jsem často větrat a někdy ani to nestačilo. Existuje sice proti padání klíčících rostlin i chemický postřik, ale v bytě jsem ho používat moc nechtěla. V minulém „Receptáři“ na Primě jsem však uviděla skvělou vychytávku. Semínka papriky vysazené ne do substrátu, ale do agroperlitu. Jak jednoduché.

 

 

 

Vlhko a teplo, bez plísní a škůdců

netkaná textilie na dně květináče
netkaná textilie na dně květináče
Postup je vcelku jednoduchý. Vezmete si malý květináč s podmiskou. Vystřihnete dva kroužky z bílé netkané textilie. Jeden položíte na dno květináče. Ten bude bránit vypadávání zrnek perlitu do podmisky. Pak květináč naplníte perlitem. Na něj vysejete semínka papriky. Pokud máte trochu času, můžete je nechat alespoň dvě hodiny namočené ve slabém roztoku lignohumátu. Urychlíte tak tvorbu kořínků. Ale pokud čas nemáte, semínka můžete vysít i bez toho. Na rozmístěná semínka dejte ještě jemnou vrstvu perlitu, ale jen takovou, aby semínka ještě trochu prosvítala. Navrch přiložte kroužek netkané textilie a přes něj dobře zalijte vlažnou vodou pomocí rozprašovače. Můžete použít i vodu s Lignohumátem, ve které jste semínka máčeli. Úplně nakonec vezměte potravinovou fólii, udělejte na ní několik malých otvorů, například párátkem. Pak jí přikryjte květináč. Můžete upevnit gumičkou. Květináč umístěte na teplé, ale hlavně světlé místo.

semínka pod netkanou textilií
semínka pod netkanou textilií
Tak, a máme hotovo. Zbývá už jen trpělivě čekat, kdy se semínka probudí a začnou klíčit. Nesmíme však zapomínat občas je zkontrolovat. Přilít vodu do podmisky, aby byl perlit stále mírně vlhký. A když už budou rostlinky tak 1 cm vysoké, můžeme vrchní kroužek netkané textilie odstranit. Dostanou tak více světla i životního prostoru. No a až přijde čas výsadby na záhon, budeme mít vlastní sazeničky opravdu té odrůdy, kterou jsme si vybrali.

čepička z potravinové fólie
čepička z potravinové fólie

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..