Vůně majoránky za oknem

majoránka

Znáte vůni majoránky? Věřím, že většina by odpověděla: „Ale jistě. Co je to za otázku. Majoránku přece zná každá hospodyňka.“ Pokud však myslíte na sušenou majoránku z obchodu, na ten podrcený prášek, jehož vůně vyprchá, jakmile otevřete sáček, tak na tu jsem vůbec nemyslela. Já totiž používám majoránku svou. Vypěstovanou v květináči na kuchyňském okně. A té se ta kupovaná ani zdaleka nevyrovná.

Majoránka respektive Majoránka zahradní, latinsky Majorana hortensis, je oblíbená kuchyňská bylinka. Je to vlastně trvalka, jen u nás se pěstuje jako letnička, protože nemá ráda naši tuhou zimu. Vysévá se brzy na jaře ze semínek a předpěstované sazeničky se později vysazují na záhon. Oblibuje slunečné stanoviště s dobře propustnou půdou.

Majoránka z květináče

 moje voňavá majoránka

Pokud ale nemáte zahrádku, ani terasu či balkon, netrapte se. Vypěstovat si tuto voňavou bylinku můžete i doma. V květináči na okenním parapetu. Není to nic složitého. No pokud to jednou zkusíte, ta vůně vás dostane a už nikdy více nebudete chtít majoránku z obchodu. To mi věřte. Mám to vyzkoušené.

Již několik let si pěstuji majoránku sama. Mám i svou oblíbenou odrůdu. Jmenuje se Marcelka. Semínka má velmi drobounké, proto je po vysetí nechávám na povrchu půdy jen tak. Nepřikryté vrstvou zeminy. Jen je dobře orosím a celý květináč přikryji mikrotenovým sáčkem kvůli dostatečné vlhkosti. Jakmile však rostlinky vyklíčí, sáček odstraním. Takto se mi daří vypěstovat zdravé rostlinky s intenzivní vůní a chutí. A dokonce z té poslední se opravdu stala trvalka. Na podzim jsem ji přemístila dovnitř a ona v pohodě přežila zimu.

Sběr a sušení majoránky

Když jste si už vypěstovali pěknou voňavou rostlinku, vyplatí se se sběrem a sušením počkat na vhodný okamžik. A tím jsou právě dny těsně před úplňkem Měsíce. Vůně je tehdy mnohem intenzivnější a také dlouho vydrží. Já to dělám tak, že rostlinu tehdy sestřihnu nůžkami. Jednotlivé větvičky rozdělím na kousky dlouhé asi dva centimetry. Ty pak umístím na papírový ubrousek a suším přikryté také ubrouskem. Po usušení je uchovávám ve skleněném pohárku. Když chci majoránku přidat do jídla, jen ji v dlani trochu promnu. Jelikož je úplněk Měsíce dvanáct krát do roka, i já mám úrodu majoránky každý měsíc. Čerstvou a voňavou.

Majoránka jako léčivka

 majoránkový sestřih

Možná o tom mnozí nevíte, ale majoránka není jen skvělým kořením, ale účinně pomáhá i při mnoha zdravotních problémech. Zmírňuje nadýmání, podporuje trávení. Působí také konejšivě na nervovou soustavu, snižuje napětí a menstruační křeče. Olej z majoránky tlumí bolesti kloubů a svalů. Pití majoránkového čaje pomáhá při nachlazení a zánětu průdušek. A pokud vás rozbolí zub, žvýkejte pár čerstvých lístků majoránky. Určitě se vám uleví.

Zkuste si i vy pěstovat svou vlastní majoránku. Budete mít úžasné koření i přírodní lékárničku vždy po ruce.

 

Jeden komentář u “Vůně majoránky za oknem

  1. Safari 6.0 Safari 6.0 iPad iOS 6.1.3 iPad iOS 6.1.3
    Mozilla/5.0 (iPad; CPU OS 6_1_3 like Mac OS X) AppleWebKit/536.26 (KHTML, like Gecko) Version/6.0 Mobile/10B329 Safari/8536.25

    Minulý rok jsem si v supermarketu koupila majoránku a zasadila ji do záhonu. Věřte nebo ne, ale přežila letošní zimu (2012/13) venku a ještě se rozrostla!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..