Vajíčka: Cholesterolová bomba nebo zdraví prospěšná potravina?

Jsou vajíčka zdravá? A kolik jich máme jíst? Možná ani vy v tom nemáte jasno. Vajíčka patří mezi cholesterolové strašáky. Nespíš i vy jste mnohokrát slyšeli varování před přílišnou konzumací vajec. S blížícími se Velikonocemi se jistě bude znovu hodně mluvit i o prospěšnosti či nebezpečí vajíček. Jak to tedy s vejci doopravdy je? Prospívají našemu organismu? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.
 

V poslední době se přístup přehodnocuje

Pravdou je, že v minulosti do nás všichni hustili, že vajíčka jsou vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu naším velkým nepřítelem. Některé studie dokonce tvrdily třeba to, že pouhý jeden žloutek obsahuje takové množství cholesterolu, že by nám mělo vystačit na celý den. Proto se třeba doporučovalo dělat omelety pouze z bílků a vůbec být s vajíčky hodně opatrní. Nedávno ale odborníci svůj přístup k vajíčkům trochu přehodnotili a dali jim určitou šanci na návrat do našeho jídelníčku.

Obsahují vitamíny i minerály

Vajíčka bezpochyby do jídelníčku patří, ovšem měli bychom si je dopřávat s mírou, jako ostatně všechno. Kromě cholesterolu nám navíc dodávají spoustu užitečných a tělu prospěšných látek. Mezi tyto látky zařazujeme bílkoviny nebo také nenasycené mastné kyseliny. Dále ve vaječném obsahu najdeme i vitamíny, například vitamín A, dále vitamíny ze skupiny B, především B1 a B2, B3 a B6. Neměli bychom zapomínat ani na minerální látky, například vápník, hořčík a fosfor. Tedy látky nezbytné pro stavbu našeho těla. Z toho jasně vyplývá, že vyškrtnout vajíčka z jídelníčku by bylo hrubou chybou.

Čtyři kousky týdně a raději v pokrmu

Jaká je tedy bezpečná hranice, kdy můžeme vajíčka bez obav konzumovat a kdy už bychom se měli obávat cholesterolového nebezpečí? Odborníci udávají, že naservírovat si čtyři celá vejce do týdne by z pohledu lékařů neměl být žádný problém. Pouze pokud máte potíže s vysokým cholesterolem, měli byste toto množství omezit zhruba na polovinu, tedy dvě vejce týdně. Mnohem lepší také je, když vejce konzumujete jako součást pokrmu, tedy v něčem pečeném či vařeném, než samostatně jako například ve formě smažených vajec. Obecně se jako nejstravitelnější uvádějí většinou vejce naměkko. Ty se ovšem vaří příliš krátkou dobu, takže hrozí nebezpečí salmonelózy. Proto je lepší jejich úprava natvrdo, při které se vaří 10 minut, což se udává jako ideální doba pro zničení choroboplodných zárodků. Můžete vejce vařené natvrdo přidat třeba do salátu, počítejte také s obsahem vajec třeba v pečeném sladkém atd.

omeleta

Přidávejte do pokrmů potraviny na snížení cholesterolu

Pokud si ale nedokážete alespoň občas odpustit smažená vejce, doplňte je talířkem se syrovými a dobře uzrálými rajčaty. Právě rajčata zase ovlivňují hladinu cholesterolu pozitivně. Můžete do vaječných pokrmů přidávat i jiné potraviny, které hladinu cholesterolu snižují. Patří mezi ně například u nás trochu v současnosti opomíjené fazole nebo mrkev, česnek či cibule nebo pórek. Zapečenou zeleninu se proto nebojte zalít mlékem s ušlehaným vajíčkem. Z ovoce je přitom výborným regulátorem cholesterolu jablko nebo hroznové víno a vlastně veškeré ovoce obsahující vyšší porce vitamínu C. Souvislost mezi vitamínem C a množstvím cholesterolu v tepnách totiž byla lékařsky prokázána. Tento vitamín je naším kontrolorem cholesterolu. Zkuste proto zapátrat po nových receptech, které vám dopřejí vychutnat si dobré domácí vajíčko, ale zároveň pro vás nebudou znamenat příliš velké cholesterolové riziko. Smažená vejce nebo vaječný salát vám zkrátka musí stačit jenom jednou za čas. Vzhledem k prospěšnosti vajíček pro naše tělo byste si je ale úplně odepírat neměli.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..