Potravinovou soběstačnost začínáme budovat od rodiny, ne od státu

Před posledními parlamentními volbami na Slovensku na podzim 2023 se celkem často ve volební kampani přízvukovalo, že se do krajiny denně doveze víc než tisíc kamionů s potravinami. A že je s tím potřeba něco dělat. Že krajina je téměř úplně závislá od potravin z dovozu, co představuje velkou zranitelnost a nebezpečí pro její obyvatele. Je to v České republice jinak?

Pokračovat ve čtení Potravinovou soběstačnost začínáme budovat od rodiny, ne od státu

Záclony a závěsy v interiéru

Záclony i závěsy do interiéru patří. Na základě jakých parametrů vybrat ty pravé?

Záclony v interiéru plní hned několik funkcí. Tou první je stínění a zabraňování zvídavých pohledů kolemjdoucích. Právě díky záclonám není možný pohled do místnosti zvenčí. Svou roli ale hraje i funkce estetická. Správně zvolené záclony celkově dolaďují interiér a z estetického hlediska se stávají zajímavým estetickým prvkem, mnohdy i jeho středobodem.

Pokračovat ve čtení Záclony a závěsy v interiéru

Jarní probuzení v zámeckém stylu. Aktivity pro celou rodinu v Chateau Herálec

Jaro patří na zámku Chateau Herálec mezi nejmagičtější období. Zámecký park se pomalu probouzí z dlouhé zimy, stromy se obalují prvními výhonky, ze země se klube jarní kvítí a počasí nahrává dlouhým procházkám a chytáním prvních jarních paprsků, které dokáží perfektně probudit naše tělo, srovnat biorytmy a připravit nás na nadcházející období. Luxusní zámecké pokoje jsou ale stále vyhřáté, v krbech plápolají ohně a vy se u nich po procházce můžete uvelebit s knihou v ruce a dopřát si čas jen pro sebe. …
Pokračovat ve čtení Jarní probuzení v zámeckém stylu. Aktivity pro celou rodinu v Chateau Herálec

Co je to vyskočená ploténka

Nedávno jsme měli večer milou návštěvu ze sousedství. Paní potřebovala napsat něco na počítači pro úřady a proč nepomoct, když nás to vlastně nic nestojí. Než jsem to udělal, ženy měly pár minut času si popovídat a vlastně i blíže poznat. A mezitím přišla řeč i na obtíže, které nás omezují v našich oblíbených činnostech. Paní se vyjádřila, že má „vyskočenou ploténku“.

Pokračovat ve čtení Co je to vyskočená ploténka

Dávejte slepicím jenom drcené vaječné skořápky

Jako dítě jsem prázdniny trávil u babičky na vesnici. A viděl jsem, jak slepicím dávala kromě jiného i skořápky z vajec, použitých v kuchyni. V té době se neprodávaly nejen hotová jídla, v obchodech nebyly ani polotovary. Všechno jídlo se vařilo a peklo doma. Takže skořápek z vajec bylo hodně, stejně jako domácích vajec od vlastních slepic. A prázdné skořápky dávám i já svým slepicím.

Pokračovat ve čtení Dávejte slepicím jenom drcené vaječné skořápky

Nejzdravější Vánoční salát

Pro někoho je bramborový salát s majonézou téměř každodenní jídlo. Pro někoho je to sváteční jídlo. V naší domácnosti byste mohli vidět takovéto jídlo na stole dvakrát za rok. A není to až tak úplně jen bramborový salát. Když je tedy nejzdravější, proč ho jíme jen dvakrát ročně? Nuže proto, že my se celý rok stravujeme zdravě. Tento salát není jen třešničkou na dortu. Nuže tedy čím je tento salát?

Pokračovat ve čtení Nejzdravější Vánoční salát

Záloha plynového kotle

Že se nevyplácí vsadit na jednoho koně, anebo dávat všechna vejce do jednoho košíku, jsou známá pořekadla. Pro mnoho lidí to je jen lidová slovesná tvořivost. Dokud se ucho na džbánu neutrhne… Tedy pokud je nepostihne neštěstí nebo problém, kterému se dalo předejít, kdyby. Kdyby ten kůň, ta vejce, kdyby se nejprve pohlo rozumem.

Pokračovat ve čtení Záloha plynového kotle

Zabijačka vlastníma rukama, zvládneme to?

Na pravé vesnické zabijačce jsem byl naposledy jako malý kluk, a to bylo v minulém století. Protože zabíjačky se dělají většinou v zimě a babička bydlela opravdu daleko, v zimě jsme k ní jezdili málo. Autobusem a vlakem to vždy trvalo dlouho, včetně čekání na přestupy, později autem v zimě a sněhu to taky nebylo nic příjemného. Zkrátka si ze zabíjaček moc nepamatuji.

Pokračovat ve čtení Zabijačka vlastníma rukama, zvládneme to?